Англійська для початківців:
покрокова інструкція

Необхідність вивчення англійської мови незаперечна, і все більше людей приходить до цього. Англійська – це міжнародна мова економіки та юриспруденції, торгівлі й подорожей, це розширення меж географічних знань, вільне спілкування практично в будь-якій країні світу. Саме це і стало причиною високої зацікавленості студентів в активному вивченні англійської.

Приступати до вивчення мови можна як після перерви в навчанні, так і з нуля. І оскільки початок – завжди складний і відповідальний етап будь-якого шляху, він вимагає уваги і системного підходу. Тож далі ми розповімо вам про те, як починати займатись на уроках англійської для початківців (beginner).

У чому користь англійської мови?

Найбільш поширені причини, які спонукають студента приступити до вивчення англійської мови, на перший погляд, можуть бути для навчання або розваг, дозвілля, але насправді причин більше. Серед найбільш вагомих і популярних виділяються такі:

  1. Кар'єрне зростання. Англійська з нуля – це лише перша сходинка у вивченні мови, проте дуже відповідальна. Багатьом студентам здається, що початкові уроки не будуть корисні для роботи, але це не так. Навіть освоєння початкового рівня досить швидко принесе користь для кар'єрного зростання студента. А для міжнародних компаній вивчення і знання англійської – це більш ніж бонус, це вимога.
     
  2. Тренажер для пам'яті. Щойно в житті з'являться перші уроки англійської мови, можете бути впевнені, пам'ять буде поліпшуватися з кожним днем. Зрозуміло, це справедливо в тому випадку, якщо студент ставиться до вивчення мови усвідомлено й освоює нову лексику щодня без перерви. Вивчаючи нові слова, визначте конкретну кількість слів для щоденного вивчення. Не варто вчити велику кількість слів, оскільки це може дати зворотний результат – і замість оволодіння лексичним мінімумом можна отримати суцільну плутанину в голові.
     
  3. Можливість дивитися фільми і читати книги мовою оригіналу, що принесе величезне задоволення. Більш того, навіть сюжет твору в перекладі може докорінно відрізнятися від тексту оригіналу. Зрозуміло, уроки англійської для початківців одразу не дадуть повні знання, необхідні для читання англійської класики. Проте у студента з'явиться мотивація для подальшого навчання. Ще слід зауважити, що в наше століття технологій фільми стали популярнішими за книги. А перегляд фільму мовою оригіналу може супроводжуватися субтитрами. Для кращого вивчення мови фахівці рекомендують включати перегляд з субтитрами оригіналу, щоб абсолютно виключити рідну мову.
     
  4. Можливість вільно подорожувати. Поза всяким сумнівом, навіть уроки стартової англійської принесуть велику користь під час майбутніх подорожей. Звісно, можна користуватися програмами або подорожувати з особистим перекладачем, але без знання мови повною мірою отримати задоволення від спілкування неможливо. Можна виділити три позитивні моменти володіння англійською мовою для подорожей:

    - Зручно й економічно. Особистий перекладач – задоволення не з дешевих, а значить не кожен може собі це дозволити. З програмою-перекладачем теж можуть трапитися проблеми. Тому єдиний варіант для комфортних подорожей – це вивчення мови. Вивчення англійської з нуля, безумовно, не зробить студента знавцем мовних зворотів, проте це перша сходинка в побудові фундаменту володіння мовою. Ну і, звичайно, набагато зручніше, коли перекладач – це саме ви, і немає необхідності залежати від роботи іншої людини або ґаджетів;

    - Незалежність. Зрозуміло, уроки англійської курсу beginner не зроблять вас абсолютно незалежним від зовнішніх факторів. Але вони зменшать відсоток проблемних моментів, які можуть трапитися. Часто бувають ситуації, коли ми відмовляємо собі у відвідуванні якогось місця, тому що місцеві мешканці не володіють нашою рідною мовою. Вивчаючи англійську мову, ми можемо подорожувати без кордонів. Власне кажучи, вивчення англійської дає нам більше свободи;

    - Шопінг плюс. Будь-якому продавцеві або власнику невеликого ресторану, який обслуговує гостей, буде вкрай приємно, якщо до нього звернуться саме його рідною мовою. Уроки англійської для початківців зможуть вам в цьому допомогти. Іноді навіть просте звернення англійською допомагає знайти взаєморозуміння.

    Уроки англійської з нуля зможуть дати стартові знання в англійській та вміння орієнтуватися в мовному середовищі. Освоївши їх, ви зможете звернутися англійською в супермаркеті та інших громадських місцях.
     
  5. Знайти друзів по всьому світу. Найпоширеніша мета серед молоді – це пошук друзів і нові знайомства. Студенти подорожують різними країнами та легко знаходять друзів, крім рідної мови, знаючи тільки англійську. Англійська для початківців – це можливість зробити перші кроки в спілкуванні з людьми з усього світу. Наявність друзів у різних країнах цілком може спростити подорожі, адже можна частіше й економніше подорожувати.
     
  6. Саморозвиток. Не обмежуйте себе вивченням мови тільки для просування в кар'єрі або подорожей. Це може стати одним з можливих варіантів саморозвитку. «Скільки мов ти знаєш – стільки разів ти людина», – знайома фраза? А це дійсно так. Розвивайтеся в новому напрямку – вивченні іноземної мови. І те, що ви зможете спілкуватися не знайомою вам раніше мовою з іншою людиною, стане ще однією причиною пишатися собою. Знання та спілкування мовою співрозмовника – це справжній знак поваги.
     
  7. Можливість додаткового заробітку. І, нарешті, безпосередньо користь від вивчення мови для бюджету. Нерідко у вимогах до кандидатів на будь-яку посаду роботодавець пише «знання англійської». Невеликий переклад технічної документації, зустріч і супровід іноземних гостей і інші завдання, які не потребують високого рівня знань мови, будуть оцінені роботодавцем. Звичайно, при реєстрації на курси така мета звучить рідко, тим не менш, це дійсно можливість додаткового заробітку. Після проходження курсу «Англійська для початківців» студент, звичайно, не зможе викладати, але початок буде покладено. Поза всяким сумнівом, знання англійської поліпшить ваше життя, так чому б не поліпшити фінансову складову?

Ідеальний урок англійської для початківців

Ви повинні розуміти, що уроки англійської мови для початківців мають свої особливості, і ви обов'язково маєте враховувати їх у процесі навчання. Перш за все, потрібно визначити вимоги. Основні особливості правильно побудованих уроків можуть бути характеризувати такими пунктами:

  1. Заняття мають бути системними і правильно побудованими. Починатися урокам слід з легкої розминки, що дозволить студенту плавно вникнути в суть теми. Це особливо важливо при навчанні студентів за програмою «Англійська мова – Beginner Level», адже без мовної бази досить-таки важко одразу вникнути в саму суть. Лексика і граматика мають бути представлені студентам за системою PPP (Presentation Practice Production). Це найбільш системний підхід до подачі інформації, коли проходять уроки англійської мови для початківців. Спочатку викладач представляє відповідний лексичний або граматичний матеріал. Пояснення правил або лексики на уроках англійської для початківців має супроводжуватися не тільки підручником, який є основою, але і роздатковими матеріалами (картки, Mind Map). Далі йде активна практика лексики або граматичних правил. І останній етап в структурі системи Presentation Practice Production – вживання вивченого в реальних ситуаціях. Найбільш доречною на груповому уроці англійської для початківців буде побудова діалогів із використанням пройденого матеріалу.
     
  2. Уроки англійської мови для початківців не мають обмежуватися використанням тільки одного підручника. Підручник – це основа, під яку будується програма з навчання. Однак, коли є різноманітність завдань, набагато цікавіше вивчати мову, і студент не буде перевантажений одноманітною інформацією. Уроки англійської мови для початківців можуть бути представлені не тільки друкованими матеріалами, але також додатками, відео та фільмами. Але як вибрати відповідний фільм? Така проблема завжди виникає у студента, особливо у того, хто новачок у вивченні мови. Для студентів, які вивчають англійську з нуля, рекомендуються до перегляду саме навчальні фільми, серіали. Що стосується додатків для ґаджетів, тут є небезпека вибрати нерезультативний додаток, що стане причиною сплутаності знань. Звичайно, краще, якщо в процесі вибору вам допомагає викладач, який розбирається в цьому. Якщо ж такого немає, радимо керуватися такими критеріями вибору додатків: він має бути чітко структурованим, мати високу наочність і широке охоплення аудиторії.

    Ідеальний урок англійської для початківців
    Структурованість, наочність, охоплення аудиторії – головні критерії для додатків, з якими можна вивчати англійську для початківців

     
  3. Не менш важливо – на уроках англійської для початківців потрібно намагатися не використовувати рідну мову. Серед студентів популярна думка, що для новачків буде вкрай важко сприймати інформацію мовою оригіналу, цей міф легко зруйнувати. Викладач із креативним підходом завжди зможе пояснити слова або граматику за допомогою наочного матеріалу. Мовне середовище прискорить вивчення, саме тому деякі студенти вважають за краще вивчати мову в країнах, де англійська державна, загальноприйнята.

Найкращий викладач на уроках англійської для початківців – який він?

Визначившись із основними вимогами, якими мають бути уроки англійської для початківців, переходимо до наступного, не менш важливого пункту – учитель. У процесі вивчення мови студент і викладач «рівноцінні». Це означає, що прогрес залежить у рівній мірі від студента і викладача. На цю тему виникає багато суперечок, і думки розділилися на два табори: «головний – викладач, від нього все залежить» і «головний – студент, якщо не захоче, то жоден викладач не змусить його вивчати мову». Одразу виникає запитання: чому у різних викладачів студент може навчатися по-різному? Однозначну відповідь дати важко. Студент, що приступає до вивчення початкового курсу англійської мови, може бути по-різному мотивований. Це спочатку зумовлено поставленими цілями при старті вивчення, а відповідно, перш ніж приступати до вивчення мови, необхідно чітко визначити мету, завдання. І хороший викладач це зробить. Розглянемо докладніше необхідні якості для вчителя, який викладає англійську мову з нуля.

Найкращий викладач – який він?
Яким повинен бути викладач англійської для початківців?

Викладач для новачків у вивченні англійської – це:

  • Досвід. Без досвіду роботи зі студентами початкового рівня буде вкрай важко взаємодіяти з такою категорією студентів. Початковий етап дуже важливий, це побудова основи, фундаменту, на який будуть прибувати нові знання і нова інформація. Найменші помилки на цьому етапі можуть дати про себе знати на більш високих рівнях.
     
  • Креативність. Саме креативність, а не розвага і веселощі. Викладач повинен не радувати студентів, а викликати інтерес до вивчення мови. Це особливо важливо, саме коли проходять уроки англійської мови для початківців, у студентів цієї категорії зацікавленість у вивченні – запорука майбутнього прогресу. Що включає в себе «креативність»? Це використання декількох джерел інформації та матеріалів, включаючи й інтерактивні ресурси, що буде особливо цікаво сучасній аудиторії.
     
  • Системність у викладанні й організації робочого процесу. Викладач повинен мати програму, перш ніж починати роботу зі студентами стартового рівня. Крім програми, на кожне заняття викладач повинен мати чіткий план, завдяки якому він буде доносити інформацію студентам. Необхідність програми і планів у тому, що в процесі занять це допоможе контролювати висвітлення всіх тем, необхідних для вивчення саме цього рівня. Системність викладання також важлива, щоб студент просто не загубився в тій інформації, яку буде отримувати від викладача. Особливо важливо бути системним саме на уроках англійської для початківців, коли будь-яка інформація, що надходить, нова.
     
  • Гнучкість. І вона аж ніяк не суперечить системності, це гнучкість в спілкуванні і вимогах. Викладання англійської для початківців (рівень Beginner) – дійсно ювелірна праця, тут потрібно бути не тільки викладачем, але і психологом. Адже початківець просто побоюється труднощів (повільного прогресу, помилок, засудження викладачем або іншими студентами).

Коли вже ясно, якими мають бути заняття і викладач, для продуктивного вивчення мови слід перейти до програми, тем навчальних матеріалів, які складуть основу і будуть викладатися на заняттях. Однак викладач – не універсальна робоча одиниця, здатна виконувати будь-які завдання без винятку. Якщо у викладача є якісь помилки в спілкуванні і викладанні, не соромтеся обговорити їх. Якщо ж викладач геть не підходить студенту, то більш резонно змінити його.

Не завжди для студента, який вивчає англійську для новачків, вже визначена програма з навчання. При корпоративному навчанні програма курсу може узгоджуватися або зі студентами, або з керівництвом підприємства. Тобто для врахування особливостей і вимог компанії коригування іноді необхідне. І тут важливо не сліпо слідувати запропонованій програмі, а мати уявлення, які матеріали будуть використовуватися.

Рекомендується використовувати саме автентичну літературу – матеріали мовою оригіналу. Це дасть студенту, що починає вивчати англійську, можливість зануритися в мовне середовище. Також важливо, щоб навчальні матеріали відповідали віковій категорії студента, який вивчає мову. Правильно підібрані теми викличуть у студента зацікавленість англійською, і він зможе з великим задоволенням брати участь у діалогах, вести дискусії. Підручник має бути також сучасним, що означає відповідати вимогам сьогодення. Ті матеріали, які були опубліковані десять, двадцять років тому, можуть бути непоганим доповненням, але основа – це сучасний підручник. Це зумовлено тим, що з часом мова зазнає змін як у граматиці, так і в лексиці, а відповідно, те, що вивчалося раніше, на даний момент може бути вже не актуальним.

Трохи самоорганізації

Як було сказано раніше в статті, запорука успіху на заняттях – це не тільки робота викладача. Робота стане плідною, коли і викладач, і студент будуть разом іти до результату. Спільна праця особливо важлива саме на початковому етапі вивчення мови, коли будується фундамент знань англійської. І перш ніж починати навчання, важливо визначитися, наскільки ми готові до роботи з новою мовою, причому з нуля.

Для продуктивної роботи з боку студента слід врахувати такі моменти:

  • Системність. Регулярність занять – це найбільш важлива умова для студентів, які вивчають англійську для початківців. Необхідно озброїтися таким правилом – займатися англійською щодня, нехай тривалість уроку буде невеликою, але заняття мають бути щодня. Щоденна практика зробить студента більш організованим.
     
  • Винагорода. Уроки англійської для початківців з нуля – справжній челлендж, а значить, кожне досягнення студента має заохочуватися або викладачем, або самим студентом. Можна зробити традиційне нагородження студентів на кожному четвертому чи восьмому уроці. Для чого вигадувати бонуси або заохочення студентів? Це підвищить їхню мотивацію. Якщо ж ви займаєтеся з викладачем, який не розглядає варіант заохочення студентів – візьміть усе в свої руки. За кожен бал «А» робіть собі маленькі бонуси – година в SPA, прогулянка в парку.
     
  • Поступовість. Коли ми починаємо вивчати англійську з нуля, хочеться почати з найбільш складного, щоб зробити одразу те, що важче. Англійська з нуля – це курс, коли рекомендується уникати поспіху. Навіть якщо у студента є дедлайн, який обумовлений робочими моментами, краще підходити до вивчення не поспішаючи. Вивчати мову слід від простого до складного. Такий підхід можна прирівняти до занять спортом у спортзалі, одразу буде вкрай небезпечно виконувати складні вправи, тому слід по кроках рухатися до поставленої мети.

Бачу мету – не бачу перешкод!

Для досягнення результату охочим вивчати уроки англійської для початківців потрібно, щоб мета була чітко сформульована. Така мета як «англійська потрібна для себе», зрозуміло, не підходить, хоча саме її, в основному, заявляє більшість студентів у анкетуванні. Оскільки англійська зі старту – це тільки перший етап у вивченні мови, мета «для роботи» зустрічається ще рідше, хоча і вона сформульована неправильно. Чому ці цілі не підходять? Вони не мають конкретних часових рамок, а значить, організація навчального процесу в студента буде страждати. Більш чітко сформульована мета буде звучати приблизно так: «хочу за 4 місяці навчиться вести діалоги та бесіду на повсякденні теми, використовуючи лексику рівня Beginner».

Для чого потрібна мета:

  • допоможе структурувати як робочий розклад, так і вільний час;
  • допоможе дисциплінувати студента, адже коли є чіткі рамки – студент більш зібраний і мотивований;
  • викладач курсів або уроків англійської для початківців зможе здійснювати контроль щодо досягнення поставлених цілей і відстежувати темп навчання відповідно до цілей.

Бачу мету – не бачу перешкод!
Чітко поставлена мета допоможе вивчити англійську для початківців набагато якісніше

Коли ми тільки розпочинаємо вивчення англійської мови, необхідно, перш за все, діяти послідовно. Щоб узагальнити все сказане, можна скласти справжню покрокову інструкцію новачка, озброївшись якою студент без проблем досягне успіху.

  1. Зрозуміти й усвідомити необхідність вивчення англійської мови. Прагнення до мовної практики, спілкування англійською мовою дасть студентові мотивацію, що важливо саме для початківців. Багато студентів самі не усвідомлюють необхідність в англійській і одразу переходять до постановки мети, що абсолютно неправильно.
     
  2. Далі, наступний етап – розібратися з особливостями та структурою уроку. Навіть уроки англійської для початківців слід обговорювати з викладачем і методистом. Це допоможе уникнути багатьох організаційних питань, а також питань із програмою.
     
  3. Визначити для себе, яким є ідеальний викладач. Критеріями вибору можуть бути як особисті якості, так і професійні. Тому на самому початку можна відсікти тих викладачів, з якими могли б виникнути труднощі або недомовленості в майбутньому. Для тих, хто викладає уроки англійської для початківців, важливі дві якості: гнучкість і системність у викладанні. Гнучкість не дозволить втратити студента і допоможе підлаштуватися під його особливості, а системність не дасть відійти від програми на більш абстрактні теми.
     
  4. Нарешті останній етап – визначення стратегії у вивченні мови безпосередньо самим студентом. Не тільки від викладача залежить швидкий прогрес. Відповідальність за результат проходження курсу рівна між учителем і учнем. Тому визначившись з тим, яким ви бачите викладача, слід визначити стратегію і для себе. Англійська мова з нуля – це період особливо посиленої роботи і викладача, і студента.

Не бійтеся почати вивчати нову мову. Уроки англійської мови для початківців – це новий яскравий етап вашого життя. Вам усе вдасться!