Розмовна англійська та як
її опанувати

Ми часто чуємо словосполучення «мовний бар’єр», яке стримує нас вільно використовувати розмовну англійську в тій чи іншій ситуації. Існує багато причин, які не дають нам заговорити. Багато з них пов’язані з низьким рівнем володіння мовою, а інші суто психологічні, в основі яких лежить страх. Далі ми обговоримо ці проблеми та знайдемо способи їх вирішення, а також з’ясуємо, як покращити свою розмовну англійську.

Зміст

1. Навіщо вивчати англійську розмовну мову

2. Що нам заважає вільно розмовляти англійською

3. Способи поліпшити свої розмовні навички в англійській

4. Де можна практикуватися

 

Розмовна англійська та як її опанувати - 1


Навіщо вивчати англійську розмовну мову
 

Щоб зрозуміти, з чого вам почати та куди рухатись, варто виділити основні цілі навчання – для чого саме вам потрібно вміти добре розмовляти англійською. Це допоможе вирішити, на чому робити фокус. Наприклад, чи потрібне вам досконале знання граматики, чи знадобиться бізнес-лексика або сленг, чи необхідно проходити цілий англійський розмовний курс або можна обмежитись кількома спікінг клубами.

Якщо вам важко визначитись, то зазвичай люди хочуть покращити свою іноземну з такою метою.

  • Навчання. Сьогодні в багатьох навчальних закладах будь-якої країни є можливість навчання англійською. Більше того, існує багато безкоштовних програм обміну, де однією з вимог є знання іноземної мови. Відтак ви можете пожити в новому середовищі та отримати диплом, визнаний в багатьох країнах світу. Якщо ж ваш рівень знань достатньо високий, ви навіть можете виграти грант, що повністю чи частково покриває вартість навчання.

  • Робота. Поки що вільне володіння розмовною англійською є бонусним пунктом у вашому CV, але скоро вже може стати обов'язковим, при чому не лише для роботи в міжнародних компаніях. До того ж це дає вам можливість відвідувати закордонні конференції чи тренінги, переймати та ділитися досвідом з іноземними бізнес-партнерами. Роботодавці оцінять ваші навички, а ви зможете претендувати на високу посаду й відповідну заробітну плату.

  • Подорожі. Особливо актуальною є розмовна англійська для мандрівників, оскільки нею говорять усюди: від Європи до країн Африки та Азії. Вона дає змогу вільно та безпечно почуватися в аеропортах, ресторанах та просто на вулицях, адже ви легко зможете дізнатися те, що вас цікавить, не дасте себе заплутати чи обманути, не загубитесь і зможете оперативно вирішити проблеми з житлом, транспортом тощо.

  • Особисті цілі. Якщо ви збираєтеся переїздити до англомовної країни або підтримуєте зв'язки з людьми звідти, то розмовна англійська необхідна для якісного спілкування. Насправді, особистих причин може бути безліч і для більшості з них ви можете знайти оптимальні курси англійської.

 

Розмовна англійська та як її опанувати - 2

Розмовна англійська знадобиться в багатьох життєвих і робочих ситуаціях

 

Що нам заважає вільно розмовляти англійською
 

Одна з найпопулярніших проблем людей, які вивчають іноземну мову, – це страх говорити. Він, у свою чергу, зумовлений низкою причин. На кожну з таких проблем є вихід, що допоможе вам мінімізувати її та, відповідно, збільшити ваші шанси на використання англійської в розмовах вільно.

  1. Погана вимова

Ми часто боїмося використати в розмові якесь англійське слово, бо не впевнені в наголосі чи правильності нашої вимови загалом. Це виправданий страх, адже в деяких випадках один звук може змінити значення цілого слова. Та з іншого боку, ми завжди говоримо реченнями, тобто вживаємо слова в контексті, що з легкістю дозволяє нейтів спікеру нас зрозуміти. Також пам’ятайте, що при вивченні слів їх вимову завжди можна прослухати у будь-якому онлайн-словнику.

  1. Граматичні помилки

Ми можемо добре знати граматичні часи та правила їх вживання, але чомусь у розмові нам важко швидко зорієнтуватись, який же час використати. Тому ми або обираємо часи групи Simple, або не говоримо зовсім. Тут справа у практиці: якщо вам справді є що сказати під час розмови англійською, то не вагайтесь і спробуєте знайти найкращий для себе спосіб, щоб висловити свою думку.

Визначте певний обсяг знань, який вам необхідно опанувати перш ніж переходити до розмовної практики. Уявіть ситуації, в яких вам доведеться розмовляти англійською, продумайте можливі діалоги. Так ви побачите, що для певних випадків вам може знадобитись, наприклад, Future Simple, Second Conditional та Passive Voice. Відточуйте свої знання та навички в цих темах і переходьте до наступних за тією ж схемою.

  1. Малий словниковий запас

Якщо у вас є проблеми з запам’ятовуванням слів, особливо на рівнях вище середнього, то варто подумати про більш інтенсивну роботу зі словником. Для цього є чимало способів, зокрема картки та застосунки для вивчення слів.

Ви можете об’єднатися з друзями, які також вивчають мову та не проти попрактикуватися додатково. Переходьте на іноземну під час усного спілкування чи листування в соцмережах. Головне правило – не використовувати слова з рідної мови. Перший час це може бути досить важко, адже ви знаєте, що вас зрозуміють у будь-якому випадку, але суть всієї вправи – навчитися висловлюватися в умовах обмеженого словникового запасу та частіше використовувати лексику з пасивного запасу.

  1. Несприйняття розмовної англійської на слух

Окрім британської та американської англійської, існує ще безліч акцентів, які справді важко одразу розібрати. Якщо ви боїтесь не розчути або неправильно зрозуміти співрозмовника, про всяк випадок запам'ятайте кілька корисних фраз:

  • Could you say it again? – Чи не могли б ви повторити ще раз?
  • Would you mind speaking more slowly? – Чи не могли б ви говорити трохи повільніше?
  • Could you speak a little louder? – Чи не могли б ви говорити трохи голосніше?

Так чи інакше, для розмови з носієм англійської необхідно натренувати слух і звикнути до особливостей вимови різних людей. Аудіювання – відмінний спосіб навчитися добре сприймати мову на слух. Почати можна з найпростіших навчальних діалогів: знайомство, розповідь про родину або хобі. Пропрацювати навичку розпізнавання мови на слух також можна за допомогою пісень, подкастів, серіалів чи фільмів без субтитрів, адже так ви дійсно фокусуєтесь на слуховому сприйнятті, а не на читанні.

  1. Нерегулярність занять і великі перерви

Людям властиво забувати інформацію, яку вони не використовують чи не повторюють. У вивченні англійської велику роль грає не стільки інтенсивність, як регулярність. Що частіше ви займаєтесь та розмовляєте англійською мовою, тим помітніший ваш прогрес. 

 

Розмовна англійська та як її опанувати - 3

Пам'ятайте про те, що в отриманні будь-якого досвіду необхідні наполегливість і велика кількість практики
 

Систематичність занять забезпечує відвідування курсів. Щоб їх не пропускати, перед початком навчання ретельно вивчіть свій робочий і особистий розклад, визначте, в які дні тижні та години вам буде зручно займатися і вас точно ніщо не відволікатиме. Не забувайте, що певний час потрібно буде виділяти й на виконання домашньої роботи. Якщо навантаження на роботі у вас неоднорідне, ви можете обрати курси з адаптивним графіком.

  1. Брак розмовної практики в англійській

Вивчаючи іноземну в загальноосвітній школі, ми виконували величезну кількість вправ, читали та писали, а усна комунікація відходила на другий план. У результаті маємо мовний бар’єр.

Сьогодні однією з найпопулярніших методик викладання на розмовних курсах англійської є комунікативна. Навіть вивчаючи граматику, ви говорите протягом усього уроку (80% – студенти, 20% – викладач). На заняттях у вас просто немає шансу відмовчатись, ви будете практикувати монологи, діалоги, дискусії, навчитеся правильно ставити запитання та відстоювати свою думку.

Для ще кращого результату відвідуйте розмовні клуби курсів англійської. Ви можете практикуватись як із викладачем-українцем, так і з нейтів спікером. Робота з носієм допоможе краще сприймати мову на слух і подолати мовний бар'єр, адже ви не зможете переходити на рідну мову, ви будете вчитись висловлюватися з наявним запасом лексики. У такому форматі потрібно використовувати всі свої знання, щоб донести свою думку, побачити, що вас розуміють, і упевнитися в тому, що говорити з іноземцями зовсім не страшно.


Способи поліпшити свої розмовні навички в англійській
 

Існує безліч порад, як покращити свою іноземну. Хтось каже, що треба записувати свій голос на диктофон, хтось радить дивитись у дзеркало під час говоріння, хтось пропонує не вигадувати велосипед і записатись на розмовний курс англійської. Усі поради індивідуальні, та ми зібрали кілька універсальних способів, що допоможуть вам заговорити іноземною швидше та легше.

  • Говоріть якомога більше. Звучить, як порада від Капітана Очевидності: щоб розмовляти англійською – треба розмовляти. Але це дійсно так. Говоріння, як і інші навички, потребує практики та регулярності. Скільки би граматичних вправ ми не робили, це не замінить нам використання знань на практиці. Скільки би слів ви не вивчили, без вживання їх у розмові англійською все марно. Тут важливо перебороти страх перед помилками, неправильною вимовою чи постійним бажанням перекласти кожне слово у google translator. Вам потрібно використовувати кожну можливість говорити, навіть найпростіші речі. Вам щось незрозуміло і ви хочете, щоб викладач це пояснив, ‒ спробуйте поставити запитання іноземною. Приїхали до іншої країни ‒ спілкуйтесь англійською у музеях, кафе і просто на вулицях. Це найпростіший, але найефективніший спосіб.

  • Дивіться, слухайте і читайте іноземною. Сьогодні ми маємо доступ до будь-якого англомовного контенту. Обираючи такий спосіб практики, ви тренуєте навички запам’ятовування нових слів, виразів та цілих конструкцій речень. Отже, ви збагачуєте свій лексичний запас і розвиваєте слухові навички.

  • Вживайте іноземну мову в подорожах. Перебування в іншій країні – це завжди певний стрес для нашого мозку: треба переключити темп життя і мову, якою ви користуєтесь у повсякденні. Проте такий стрес є більше позитивним, бо активізує ваш пасивний словниковий запас. Цей спосіб можна використовувати не лише тоді, коли подорожуєте ви, а й коли іноземці приїжджають до України. У вас є чудова можливість спробувати себе у ролі гіда та перебороти свій страх розмовляти англійською.

  • Відвідуйте спікінг клуби. Після курсів розмовної англійською це найбільш дієвий варіант. Зверніть увагу на клуби з носіями мови. Вони оголошують тему кожної зустрічі, готують певні матеріали та питання для обговорення, а ви практикуєтесь, причому не лише з модераторами, а й одне з одним. Таких клубів є багато і всі вони різні: є безкоштовні та платні, дистанційні та офлайнові, у форматі перегляду фільму і його обговорення тощо.

 

Розмовна англійська та як її опанувати - 4

Не обов'язково витрачати гроші, щоб покращити свої мовні навички
 

Оберіть спосіб, який вам справді подобається. Ніхто не хоче робити щось через силу. Любите читати детективні історії ‒ читайте англійською. Жити не можете без прослуховування улюблених треків дорогою на роботу ‒ існує багато англомовної музики. Щовечора переглядаєте кілька серій серіалу чи відео на YouTube – спробуйте робити це в оригіналі. Дуже любите спілкуватись та відкриті до нових знайомств ‒ розширте своє коло спілкування за рахунок англомовних співрозмовників.


Де можна практикуватися
 

Звісно, найкраще практикувати іноземну мову в середовищі, де нею говорять, але ми не щодня літаємо до інших країн і не щодня спілкуємось із нейтів спікерами. Існує й чимало різних способів, як покращити розмовну англійську у своєму місті чи навіть вдома – онлайн.

  1. Розмовний курс англійської мови. На сьогодні більшість курсів спрямована на говоріння та вивчення саме розмовної мови, тому не важко буде знайти школу, що підходить саме вам. Як правило, на курсах ви можете відвідати пробне безкоштовне заняття, що дозволить вам сформувати своє враження від навчального процесу, викладача, програми та підходів і вирішити, чи варто обирати цей курс. Можна сходити на декілька таких уроків від різних шкіл та обрати найкращий варіант для себе.

  2. Інтернет-ресурси. Це дуже широка категорія, що налічує безліч шляхів розвитку вашої іноземної. Існують спеціальні сайти, де ви можете знайти носія мови, який вчитиме вас розмовної англійської безкоштовно. Ще більше лінгвістичних мобільних застосунків, в тому числі безкоштовних, де ви будете вчити популярну лексику, вправлятися у сприйнятті мови на слух та відпрацьовувати вживання граматичних конструкцій під час усного мовлення.

  3. Англомовні екскурсії. Якщо ви хочете дізнатися дещо нове про своє рідне місто чи будь-яке велике місто України – візьміть англомовного гіда й отримайте вдвічі більше користі від такої екскурсії. Так ви зможете попрактикувати і слухове сприйняття, і англійську розмовну мову, ставлячи запитання гідові чи спілкуючись з іноземцями-гостями. Можливо, ви навіть відкриєте для себе нові місця та історію свого міста.

  4. Movie clubs – кіноклуби. На таких заходах люди збираються разом, щоб подивитись якийсь фільм в оригіналі, а потім разом його обговорити. Як і на розмовних клубах, тут є ведучі (модератори), що скеровують вашу дискусію та пропонують питання для обговорення. Неформальна атмосфера допоможе вам почуватися впевнено та говорити більш-менш вільно.

  5. Couchsurfing meetings. Усім відомий сервіс couchsurfing корисний не лише під час подорожей, коли ви можете безкоштовно заночувати в чиїйсь оселі. Це ще й чудова можливість попрактикувати розмовну англійську. Коли іноземці приїдуть погостювати у вас, ви зможете розповісти їм про своє місто, визначні пам'ятки, кафе та ресторани тощо. На сервісі ви також знайдете оголошення про зустрічі, де ви можете поспілкуватись наживо іноземною. Це гарний шанс потренувати не мову з підручників, а живу розмовну англійську з усіма сленговими висловами та неформальними скороченнями.

Обирайте свій спосіб, а краще не один, і не бійтеся почати говорити іноземною мовою!