Розмовна англійська: основні труднощі та як із ними впоратися

Розмовна англійська: основні труднощі та як із
ними впоратися

Автор: Дмитро Журавльов

Під час вивчення іноземної мови багато студентів швидко схоплюють граматичні аспекти, але розмовна англійська може довго залишатися проблемою. Як подолати мовний бар'єр і страх того, що вас неправильно зрозуміють?

Зміст

1. Брак практики розмовної англійської мови
  1.1. Курси англійської мови
  1.2. Спілкування в інтернеті
  1.3. Розмовні клуби англійською
2. Страх неправильно висловитися
  2.1. Попередня підготовка
  2.2. Тренування розмовної англійської з друзями
3. Відсутність мети й дисципліни
  3.1. Ставимо мету: почніть з малого
  3.2. Складаємо зручний план занять
4. Боязнь не розчути співрозмовника
  4.1. Аудіювання для розмовної англійської
  4.2. Розвиваємо слух: як дивитися серіали з користю

 

Розмовна англійська: основні труднощі та як із ними впоратися

 

Брак практики розмовної англійської мови

З цією проблемою рано чи пізно зустрічається кожен, хто вивчає яку-небудь іноземну мову. Часто нам пропонується величезна кількість лексики та вправ із граматики, а розмовна практика залишається забутою. У результаті ми не можемо відповісти на дзвінок іноземних партнерів на роботі або запитати дорогу під час подорожі за кордоном. 

Після кількох невдач можна розчаруватися та закинути вивчення іноземної мови, але, на щастя, більшість студентів думає: «Де ж можна навчатися розмовної англійської?». Найважливіше в цьому завданні – практика. Розглянемо основні варіанти, як поліпшити розмовну англійську

Розмовна англійська: основні труднощі та як із ними впоратися
Практика розмовної англійської мови під час групових занять

Курси англійської мови

Різні курси іноземних мов пропонують безліч варіантів для розмовної практики. По-перше, це групові заняття. Їх головний плюс у тому, що ви не перебуваєте постійно наодинці з викладачем, а можете чути вимову людей, близьких до вас за рівнем знання мови, і покращувати навички розмовної мови з ними. Так, просуваючись у вивченні лексики та граматики разом зі своєю групою, ви зможете поступово застосовувати ці знання в розмові. Це сприяє поліпшенню розмовної англійської досить ефективно та без стресових ситуацій, адже все ви вчитеся й у кожного є право на помилку.

По-друге, мовні курси часто надають можливість попрактикувати розмовну англійську з носієм мови. Завдяки спілкуванню з людиною, для якої ця мова є рідною, ви зможете навчитися краще сприймати мову на слух, вловивши всі особливості вимови й покращивши свою власну. Також практика розмовної англійської з носієм мови частково допоможе подолати мовний бар'єр, адже ви ніяк не зможете допомогти собі словами з рідної мови, як, наприклад, на груповому занятті. На цьому етапі потрібно використовувати всі свої знання, щоб донести свою думку, побачити, що вас розуміють, і упевнитися в тому, що розмовляти з іноземцями зовсім не страшно.

Спілкування в інтернеті 

Такий вид практики розмовної англійської буде особливо зручний тим, у кого мало вільного часу та немає можливості відвідувати тривалі заняття. Є безліч спеціальних сайтів для людей з усього світу, які вивчають англійську мову і хочуть попрактикуватися, а також носіїв мови, готових поспілкуватися з вами.

Крім поліпшення навичок розмовної англійської мови, на цих сайтах можна зустріти цікавих співрозмовників, які поділяють схожі інтереси, і багато чого довідатися про інші культури та звичаї. Також є можливість у соціальних мережах знайти людей, які вивчають іноземну мову, і виділити свій вільний час для спілкування з ними. 

Розмовні клуби англійської

Такі клуби об'єднують людей, які бажають подолати мовний бар'єр, і останнім часом користуються великою популярністю. Тут можна поспілкуватися як з носієм, так і з іншими людьми, які вивчають англійську. До клубів розмовної англійської приходять по можливості, не дотримуючись чіткого розкладу, що також буде зручно для зайнятих людей. Ви зможете обрати тематичні дні, практикуючи ту лексику, яка потрібна вам у роботі чи навчанні, і познайомитися з новими людьми, а також знайти той клуб, який знаходиться недалеко від дому. Деякі спільноти перенесли свої зустрічі в онлайн, що робить їх ще більш доступними та зручними. 

Страх неправильно висловитися

Цей жах переслідує нас всюди – на заняттях, в інтернеті, під час випадкової зустрічі з іноземцем. Іноді доводиться багато разів перевіряти написане в соціальних мережах і прокручувати розмову в голові, шукаючи помилки. Якщо страх неправильно висловитися не дає сказати жодного слова і практикувати розмовну англійську, є кілька способів його подолати.

Попередня підготовка

Виділіть певний обсяг знань, який вам необхідно опанувати перш ніж переходити до практики розмовної англійської. Нехай він буде невеликим, адже починати тренуватися можна з такими ж початківцями, як і ви. Продумайте діалог заздалегідь і починайте спілкування. Крок за кроком ви зможете говорити англійською, не соромлячись власної вимови та помилок. 

Тренування розмовної англійської з друзями 

Якщо ви все ще не готові говорити іноземною мовою з малознайомими людьми, зверніться за допомогою до своїх друзів. Напевно хтось із них також вивчає мову або знає її досить добре та готовий попрактикуватися. У розмові звертайте увагу на помилки, так ви зможете поліпшити ще й знання граматики. Головне правило – не використовувати слова з рідної мови. Перший час це може бути досить важко, адже ви знаєте, що вас зрозуміють у будь-якому випадку, але суть всієї вправи – навчитися знаходити слова і фрази з уже відомих вам, щоб правильно донести свою думку. 

Відсутність мети й дисципліни

Така проблема переслідує нас не тільки під час розмовної англійської. Спочатку все здається простим і не вимагає особливих зусиль, але за появи перших труднощів багато хто опускає руки. Адже так просто вчити перші слова англійською, але зі складанням речень і спілкуванням іноземною мовою потрібно все більше й більше зусиль. Як мотивувати себе на вивчення письмової та розмовної англійської мови?

Розмовна англійська: основні труднощі та як із ними впоратися
Почніть із постановки завдань і складання чіткого плану

Ставимо мету: почніть з малого

Згадайте, навіщо ви починали вчити іноземну мову. Можливо, причиною було бажання просунутися кар'єрними сходами або можливість добре орієнтуватися в подорожах. А може, вам просто хотілося розширити світогляд і навчитися розуміти літературу мовою оригіналу. 

Тепер, коли ми маємо одну велику мету, давайте розіб'ємо її на кілька маленьких. Складіть невеликий план того, як ви уявляєте собі вивчення іноземної мови на найближчий час. Наприклад, візьмемо такі завдання:

  • вивчити професійну лексику;
  • поліпшити свою розмовну англійську;
  • навчитися говорити про себе англійською;
  • відвідати кілька групових занять.

Із часом ви зможете з гордістю поставити галочку навпроти кожного виконаного пункту і нагородити себе за виконану роботу. Але найголовніше – ваш розмовна та письмова англійська неодмінно покращаться.

Складаємо зручний план занять

Коли у вас є чітке уявлення того, чого ви хочете досягти у вивченні іноземної мови та розвитку розмовних навичок, залишилося тільки вирішити, як ви будете виконувати ці завдання. Подумайте, в які дні тижня вам було б зручно відвідувати курси англійської мови. Зверніть увагу на те, що ваші заняття мають містити практику як письмової, так і розмовної англійської. Вільний час присвятіть розважальним матеріалам, які також могли б вас чогось навчити. Визначившись із чітким розкладом, переходьте до довгого, але цікавого шляху вивчення іноземної мови та радійте своїм першим успіхам.

Боязнь не розчути співрозмовника

Ця ситуація може статися й коли ви говорите рідною мовою, тож тут нема про що переживати. Про всяк випадок запам'ятайте кілька фраз, які допоможуть вам перепитати співрозмовника в розмові англійською:

  • Could you say it again? – Чи не могли б ви повторити ще раз?
  • Would you mind speaking more slowly? – Чи не могли б ви говорити трохи повільніше?
  • Could you speak a little louder? – Чи не могли б ви говорити трохи голосніше?

Так чи інакше, для розмови з носієм мови вам потрібно буде натренувати слух і звикнути до особливостей вимови. Нижче розберемо, як можна навчитися чути співрозмовника.

Аудіювання для розмовної англійської

Хоча під час аудіювання ви не розмовляєте, це відмінний спосіб навчитися добре сприймати розмовну мову на слух. Почати можна з найпростіших діалогів: знайомство, розповідь про родину або хобі, розмова в магазині. Додаткова користь аудіювання в тому, що тут досить великий вибір завдань. 

Наприклад, в одному варіанті вам потрібно обрати правильний варіант відповіді або скласти розгорнуту відповідь самому. В іншому типі завдань потрібно відзначити, які з тверджень про почуте правдиві, а які ні. Так, виконуючи різноманітні й цікаві завдання, ви навчитеся краще чути співрозмовника, а значить – зробите ще один крок до поліпшення розмовної англійської мови.

Розвиваємо слух: як дивитися серіали з користю

Подумайте про те, як провести вільний час з користю для розвитку вашої розмовної англійської. Усі ми дивимося серіали, яких зараз пропонується багато й на будь-який смак. Тому саме час почати дивитися їх англійською.

По-перше, ви будете слухати живу розмовну мову, без спеціальних уповільнень і повторів. Якщо перший час вам буде важко хоч щось розібрати, підключіть субтитри. По-друге, ви зможете запам'ятати часто повторювані слова та фрази й урізноманітнити свою розмовну англійську. А найголовніше – у вас з'явиться можливість покращувати свої знання весело та цікаво.

У розмовній англійській немає нічого страшного та непереборного. Зберіться з силами, запишіться на курси, попросіть допомоги у друзів, введіть англійську у своє повсякденне життя – і вже скоро побачите перші результати своєї роботи. Пам'ятайте про те, що в отриманні будь-якого досвіду необхідні наполегливість і велика кількість практики. Якщо вас почнуть долати страхи та сумніви, знайте, що у будь-якої проблеми є рішення. Good luck!