найближчий старт: 20 січня

Концепт кенселінгу зараз у всіх на слуху: від постів до цілих відео. Ми теж хочемо розібратися, що це таке і як з цим жити. 

В останні турбулентні роки ідея скасування когось, а іншими словами – блокування людини від досягнення нею нових висот у кар’єрі – стала темою для дебатів із протилежними думками. 

Розвиток cancel culture проходить за таким сценарієм: відома людина або людина з певним авторитетом і послідовниками робить чи говорить щось, що обурює широкий загал, і громадськість миттєво та гостро на це реагує. Далі слідують заклики до «закінчення» кар’єри цієї людини або офіційного скасування звання «лідера думок».

Наведемо приклад. Випускається новий серіал, всі його дивляться. Але згодом він із якихось причин більше не «заходить» публіці, тож його рейтинги падають. У результаті серіал закривається. Так само і соціум перекриває повітря, бойкотуючи якусь відому людину.

Заклики брати на себе відповідальність за свої дії через бойкот стали чи не основним важелем впливу через «гнів людський», такий собі бій за справедливість. Вважається, що так люди можуть впливати на високопосадовців та зірок, змушують їх бути уважнішими до своїх дій і думок, які вони транслюють. 

Ось гідна відповідь відомого американського ведучого Джиммі Феллона на один момент із його минулого, який викликав бурхливе обговорення та хвилю обурення. Як видно з дат у твіті – люди все пам’ятають.

Cancel culture: чому людей скасовують і що з цим робити

«У 2000 році на шоу SNL я зробив жахливий вибір спародіювати Кріса Рока із блекфейсом (розмальованим у темний колір обличчям). Цьому немає вибачення. Я щиро шкодую, що зробив такий безперечно обурливий вибір, і дякую всім, що притягнули мене до відповідальності.»

Згадаємо ще давню історію журналістки відомого іноземного видання не з таким позитивним фіналом, як у Джиммі. Перед посадкою на літак вона твітнула:

Cancel culture: чому людей скасовують і що з цим робити - 2

«Лечу до Африки. Сподіваюсь, що не заражусь СНІДом. Та ні, жартую. Я ж біла!»

Коли Джастін зійшла з літака, вона дізналась, що за час перельоту її життя кардинально змінилося. Її пост ретвітнули кілька осіб, які мали мільйонну авдиторію, коментарі почали литися рікою – і вже за кілька годин вона стала безробітною.

Для багатьох такий результат абсолютно заслужений. Пропустила расистський жарт – отримай реакцію і відповідай за це.

Та є й інша думка. Консерватори й експерти все більше гостро реагують на цей феномен, заявляючи, що це швидше шлях довготривалого контролю та беззмістовної форми панування натовпу. Іншими словами, противники скасування заявляють, що така поведінка порушує права людини висловлювати свою думку і діє проти свободи слова.

Культура скасування існувала й раніше. Та колись вона називалась публічним осудом. Так навіть у класичній літературі є колись заборонений твір Натанієля Готорна «Багряна літера». Головна героїня у зраді народжує дитину. У покарання за перелюбництво, крім короткого ув’язнення, вона змушена решту життя носити на собі літеру «А», що означає адюльтер або зраду. Ця тема надихнула на створення багатьох фільмів, серед яких і «Відмінниця легкої поведінки» з Еммою Стоун. І хоча в ньому головна героїня прийняла цей статус і перекрутила на свою користь, у реальному житті зазвичай все трохи складніше.

До слова, під час Другої світової та винищування євреїв були задокументовані публічні засудження поляків і німців (як чоловіків, так і жінок), які мали інтимні зв’язки з євреями, через гоління голови та навішування на груди таблички з відповідним написом.

Скасовані селебрітіз

  • Усім відомий приклад – Джоан Роулінг, яка була скасована через свій трансфобний твіт (здається, ніби людей скасовують лише у твіттері, та це не так). Багато хто з акторів «Поттеріани» висловив думку, що вона помиляється, та знайшлись і ті, хто підтримав письменницю.

Cancel culture: чому людей скасовують і що з цим робити - 3

«Ви доросла жінка, чия кар’єра побудована на історіях про ботаніка, який перетворював людей на жаб. Тримайтеся подалі від політики!»

«У – Вільних – Країнах – Будь-хто – Може – Говорити – Про – Спробуйте озвучити склади вголос, або попросіть вільного читача.»

Як результат, її не було на зйомках реюніону «Гаррі Поттер 20 років по тому: Повернення до Гоґвортсу» (хоча повідомляють, що вона сама відмовилась від участі). 

  • Еллен Дедженерес, відома ведуча шоу, названого її ім’ям, також була скасована своїми колегами. Її шоу закінчило існування після 19 сезонів через неодноразові звинувачення колег у расизмі, токсичності та неприпустимій поведінці. Схоже, що ведуча вже ніколи не зможе відновити свою попередню славу.

Еллен поводилась, м'яко кажучи, не дуже красиво чи виховано не лише зі своїми колегами, а й із запрошеними зірками також, навіть в ефірі шоу.

 

 

  • «І просто так…». Герой серіалу Кріс Нот aka (також відомий як) Містер Біґ вмер для фанів «Секс і місто». Нещодавно дві жінки звинуватили актора в домаганнях. Кріс все заперечив, але це не допомогло йому зберегти свою роль у фільмі The Equalizer та рекламній кампанії для фітнес-спорядження.

  • Гот-рокер Мерлін Менсон втратив контракт із компанією звукозапису. Менсона неодноразово звинувачували жінки, серед яких і його колишня дівчина Еван Рейчел Вуд, у сексуальному насильстві та утриманні їх у так званій «кімнаті для поганих дівчаток». 

  • Джастіна Тімберлейка теж скасували. Перш ніж Брітні стала вільною (#FreeBritney) у листопаді минулого року, вона отримала іншу особисту перемогу. Документальний фільм Framing Britney Spears спровокував живе обговорення того, що її колишній Джастін зманіпулював медіа у далекому 2002 і несправедливо звинуватив Брітні у зраді. Звісно, в той час він це зробив не прямо, а через всім відомий хіт Cry Me a River. Тепер йому дуже шкода.

А як щодо прикладів, ближчих до нас? Пам’ятаєш голодну тусу українського блогера Олександра Заліска? Після появи інформації про це почався справжній публічний осуд. Крім того, блогер заявляв, що через скандал з ним відмовились співпрацювати великі українські компанії. Це все можна назвати скасуванням по-українськи. 

Наступним прикладом скасування є Юлія Привалова, засновниця бренду здорового харчування Yaro. Наприкінці минулого року дівчина запостила фото з Москви з антиукраїнським жартом. У результаті масового обурення громадян чимало магазинів прибрали цю продукцію зі своїх прилавків.

А зараз актуальною є тема участі Аліни Паш у Нацвідборі на Євробачення – 2022. Українці розділились на два табори – одні активно закликають скасувати співачку, а іншим і пісні, і авторка до душі. 

Як можна зрозуміти, не в усіх скасованих людей кар’єра незворотно ламається. Дехто переживає цей важкий момент якийсь час, але і далі отримує пропозиції роботи чи співпраці. Наприклад, Тейлор Свіфт змогла вибратись звідти, куди її викинув соціум через скандал між нею, Каньє Вестом та Кім Кардаш’ян. Деталі у відео.

 

 

Схожі розмови ведуться і про різного роду твори мистецтва. До прикладу, культовий фільм «Віднесені вітром» теж скасували, стрімінгові сервіси видалили його через те, що там зображена расова нерівність. Але це було тогочасне життя, адже афроамериканці отримали рівні права лише в 1965 році, а роман, за яким був знятий фільм, написаний 1939 року. Тому фільм зображує лише реалії. Експерти вважають, що цей фільм потрібно дивитись, щоб ставати обізнаними й більше не повторювати таких помилок.

Сила – це форма, яку розуміють, але часто вона не найкраща. У всякому разі варто educate yourself (займатися самоосвітою).

 

Cancel culture: чому людей скасовують і що з цим робити - 4

 

Словничок на випадок розмов про cancel culture:

  • backlash – гостро реагувати

Justin Timberlake faced backlash from the #freebritney movement.

  • tool of social justice – інструмент соціальної справедливість

Use your social network as a tool for social justice.

  • combat – боротьба

There was fierce combat between the two sides.

  • public figure – відома/ публічна людина

It is difficult to imagine a public figure who would promote immorality, laziness, and selfishness.

  • harm – завдавати шкоди

The government's reputation has already been harmed by a series of scandals.

  • mob – натовп

The angry mob outside the jail was/were ready to riot.

  • public shaming – публічний осуд

Internet shaming can be a horrible and even frightening experience.

  • accuse of + Ving/ by someone – звинуватити в чомусь/ кимось

Osbourne has since been accused by actors of telling racial and homophobic jokes.

  • face – зіштовхнутись із

This is one of the many problems faced by Millennials.

  • sexual assault – сексуальне домагання 

Two women accused the actor of sexual assault.

  • toxic – токсичний

You need to avoid toxic people.

  • outrageous – обурливий

These prices are just outrageous.

  • deny – заперечувати
  • allegation – звинувачення/ заява

The actor’s lawyer denied the allegations.

  • pull out (phrasal verb) – припинити брати участь в чомусь/ перервати

Exercise equipment company Peloton has pulled out an ad campaign with the actor.

  • announce – оголосити

She announced her divorce from Hutchison in 2020.

  • reveal – викрити

He is known for revealing secrets.

  • offensive – образливі

He told really offensive sexist jokes.

  • disturbing – тривожні

This disturbing news appeared just yesterday.

  • leaked – випливли (докази, наприклад)

Disturbing texts were leaked online.

  • bizarre – дуже дивний

He shared bizarre details.

  • drop from – вилетіти/ бути вигнаним

He was quickly dropped from multiple projects.

  • rumours – чутки

It came only a year after rumours of toxic workplace.

 

Cancel culture: чому людей скасовують і що з цим робити - 5

 

Твій подарунок для швидкого старту
Інтерактивний урок з неправильних дієслів, який ти нарешті запам'ятаєш вже у Telegram, переходь та отримуй доступ.