Eurovision: пісні, факти, скандали і
трохи англійської

За вікном – травень, і це означає, що прийшов час знову збиратися навколо екранів з друзями та сім’єю та вболівати за свою країну на міжнародному співочому конкурсі Євробачення. Навіть найменш зацікавлені у таких видах розваг люди з нетерпінням чекають на результати змагання, оскільки воно вже понад 60 років привертає увагу мільйонів глядачів зі всього світу. 

Цього року Україна втретє за свою історію здобула перше місце в конкурсі, отримавши величезну кількість підтримки від різних країн та націй. Не обійшлося й без хейту – після нашої перемоги медіапростір вибухав від незадоволених глядачів, які виявилися розчарованими в надто сильній політизації Євробачення, хоча це змагання було таким ще з моменту його створення. 

У цій статті ми розкажемо про найголовніші й найгарячіші деталі співочого конкурсу, аби допомогти тобі сформувати власну думку про нього. Звісно ж, не залишимо тебе й без фактів та висловлювань англійською, аби можна було подискутувати на цю тему із закордонним єврофанами. 

 

Eurovision: пісні, факти, скандали і трохи англійської

Історія створення 

Якщо розповідати її in a nutshell, то варто поговорити саме про те, як цей конкурс зароджувався. Після Другої світової війни Європа ще довгий час відбудовувала зруйновані міста та відновлювала дружні зв’язки між країнами, що зіткнулися з ворожнечею після завершення бойових дій. 

Ідея створення пісенного конкурсу виникла в 1955 році, метою стало об’єднання різних націй Європи, а також випробування можливостей міжнародної технології телевізійного мовлення. Уперше конкурс пройшов у 1956 році, місцем проведення символічно стала Швейцарія, оскільки саме вона впродовж світових війн залишалася нейтральною і символізувала міжнародний мир та повагу. Тоді участь у конкурсі взяло сім країн, які представляли по дві пісні. 

Країнами-засновницями Євробачення стали Велика Британія, Німеччина, Франція, Іспанія та Італія, які зараз автоматично проходять до суперфіналу змагання. Проте спочатку та аж до 2004 року формат конкурсу був іншим, ніж ми його знаємо зараз – він складався лише з однієї частини, яка й вирішувала, як саме розташуються позиції виконавців у таблиці результатів. Високий попит на Євробачення та ціла черга з охочих до участі країн зробили свою справу, і правила конкурсу змінилися.  

  • Тhe brainchild of – дітище/ідея, що стала плодом роздумів певної людини 
  • To be held on [date] – бути проведеним у певну дату 
  • Іn a nutshell – якщо коротко 
  • Simple sing-along songs – прості пісні, під які хочеться підспівувати 
  • Set strict rules on – встановити строгі правила 
  • To relax the rules on – послабити правила 

За всю історію Євробачення найспівочішою країною стала Ірландія – вона отримала сім перемог, три з них поспіль. Найгіркішу «славу» отримала Норвегія – вона десять разів опинялася на останньому місці. Найгостиннішою країною виявилася Британія – на конкурс та відоме британське чаювання гості приїжджали вісім разів. Рідкісним гостем конкурсу стало Марокко – країна доєдналися до конкурсу лише один раз, у 1980 році. 

У 2022 році Євробачення традиційно зібрало глядачів перед екранами телевізорів та комп’ютерів уже 66-й раз. До речі, за конкурсом спостерігав нічогенький натовп поціновувачів музики й видовищ – 10,6 мільйонів людей усі разом до останнього моменту чекали на оголошення результатів. 

  • The voting systems – система голосування 
  • Аn independent jury – незалежне журі 
  • Vote by SMS – голосувати смс-повідомленням 
  • To queue up to compete – ставати в чергу до змагання 
  • To host a grand show – організувати/приймати грандіозне шоу 
  • Vote en masse for – голосувати гуртом

Євробачення та політика 

Якщо добряче подумати й проаналізувати події Євробачення, можна зрозуміти, що конкурс не зводиться лише до вибору найкращої пісні чи найталановитішого виконавця. Ця ідея лежить лише на поверхні, бо коли заглядаєш глибше, починаєш помічати, що насправді конкуренція відбувається також і на міжнародній політичній арені.  

Співочий конкурс неодноразово звинувачували у тому, що в ньому замішано надто багато політики, хоча насправді саме це й додає йому родзинки. Якби у Євробачення її забрали, навряд чи його б продовжила дивитися така ж вражаюча кількість людей. Кожен з нас свідомо чи підсвідомо ототожнює виконавців з країнами, які вони представляють, і тоді для нас на сцені розгортається справжня битва титанів. 

Абсолютно нормальною практикою стало голосувати не лише за тих артистів, чий перформанс сподобався нам найбільше, а й за тих, хто співає від імені наших країн-сусідів. Також особливо цікаво спостерігати за конкуренцією між країнами, які перебувають у стані конфлікту, або чиї народи не дуже одне одного полюбляють. Часто певних виконавців журі та глядачі бойкотують під час голосування, навіть якщо виступи були непоганими. Так сталося, наприклад, у 2019-20 роках із Британією, яка виходила зі складу Євросоюзу, чи цього року з Німеччиною – частково через її небажання відмовлятися від російського газу. 

Хоч правилами Євробачення і заборонені будь-які політичні лозунги чи заклики під час виступу, виконавцям таки вдається втиснути прихований сенс у свої пісні, за що їх інколи дискваліфікують. Наприклад, у 2009 році, за рік після вторгнення росії в Південну Осетію, грузинський гурт збирався виступити з піснею, у якій були рядки "We don't wanna put in", що фактично означало "We don't want putin" (ми не хочемо путіна), за що їх було дискваліфіковано. 

Скандали 

Продовжуючи тему дискваліфікацій та засуджень, варто згадати й деякі інші моменти конкурсу, коли в глядачів починав закипати чайник через контроверсійні події на сцені, і вони виливали свій кип’яток у медіапростір.

 

Eurovision: пісні, факти, скандали і трохи англійської - 2

 

  1. У 2007 році вибухнув скандал навколо пісні конкурсанта з України Андрія Данилка (багатьом відомого як Вєрка Сердючка). Російські глядачі звинуватили виконавця в тому, що в фіналі конкурсу він заспівав фразу "Russia Goodbye" замість офіційної версії "Lasha Tumbai"

  2. У 2014 році перемогу в конкурсі було здобуто Кончітою Вурст – драг-квін з Австрії. Російські, турецькі й угорські політики та глядачі звинуватили Євробачення в «прогниванні», а деякі канали взагалі перервали трансляцію конкурсу, коли стало відомо ім’я переможця. 

  3. У 2016 році Джамала перемогла в конкурсі з піснею «1944», співаючи про депортацію кримських татар до Середньої Азії: “When strangers are coming / They come to your house / They kill you all and say / We’re not guilty, not guilty” – «Коли приходять незнайомці, вони приходять у твій дім, вони вбивають вас усіх та кажуть – ми не винні, ми не винні». Цього разу, як можна здогадатися, своє обурення знову висловили росіяни – агресивно писали у Твіттері, що проти них ведеться інформаційна війна, і Євробачення перетворилося на поле політичної битви. 

  • Dark side of something – темна сторона чогось 
  • Ludicrous – безглуздий 
  • Withdrew – анульований 
  • To be pulled out of the Eurovision – бути вигнаним з Євробачення 
  • To perform gigs – виступати з концертами 
  • А 'tool' for propaganda – інструмент пропаганди 
  • Вanned from – заборонений 
  • Political undertones – політичний протест 
  • Drug allegations – звинувачення у вживанні наркотиків 
  • Overshadowed – затьмарений 

Відомі пісні-переможці 

Далеко не кожній пісні, що вигравала на конкурсі, пощастило зберегти свою популярність після його завершення. Люди здебільшого запам’ятовували й прослуховували композицї інших конкурсантів, роблячи їх хітами свого часу. Але не варто узагальнювати – ось деякі переможні пісні, яким поталанило ввійти в музичну історію та надовго засісти у головах глядачів. 

 

Eurovision: пісні, факти, скандали і трохи англійської - 3

 

Alexander Rybak – Fairytale (Norway, 2009) 

Рибак отримав на той час рекордну кількість балів від глядачів – 387, проте його результат у 2022 побив український гурт Kalush Orchestra з 439 балами. Окрім енергійного та яскравого соло на скрипці, ця пісня запам’яталася також своїм приспівом: 

I'm in love with a fairytale
Even though it hurts
'Cause I don't care if I lose my mind
I'm already cursed 

Я закоханий у казку
Незважаючи на те, що від цього боляче
Бо мене не хвилює, чи я збожеволію
Тому що це вже сталося
  

Loreen – Euphoria (Sweden, 2012) 

Ця пісня ще багато тижнів після своєї перемоги займала перше місце в чартах у більшості країн Європи, зробивши Лорін найбільш популярною конкурсанткою за всю історію Євробачення. Ось приспів, який важко не наспівати у своїй голові: 

Euphoria, forever till the end of time
From now on, only you and I, we're going up
Euphoria, an everlasting piece of art
A beating love within my heart, we're going up
 

Ейфорія, назавжди й до кінця часів
Відтепер тільки ти і я, ми підлітаємо вгору
Ейфорія, вічний твір мистецтва
Любов, що б’ється в моєму серці, ми підлітаємо вгору 

ABBA – Waterloo (Sweden, 1974) 

Важко повірити, але саме Євробачення стало тим конкурсом, що відкрив гурт АВВА для світу. Спершу їхні пісні не приймали на змагання, проте саме в 1974 році Waterloo пройшла на конкурс з абсолютною перевагою, а згодом з не менш вражаючими результатами отримала перемогу в Брайтоні. Приспів пісні, після якої АВВА став одним із найуспішніших колективів в історії поп-музики: 

Waterloo, I was defeated, you won the war
Waterloo, Promise to love you forever more
Waterloo, Couldn't escape if I wanted to
Waterloo, Knowing my fate is to be with you 

Ватерлоо*, я зазнав поразки, ти виграв війну
Ватерлоо, обіцяю любити тебе вічно й сильніше
Ватерлоо, я не зміг би втекти, навіть якби захотів
Ватерлоо, знаю, що моя доля – це бути з тобою
 

*Ватерлоо – селище біля Брюсселя, де Наполеон Бонапарт зазнав фатальної поразки в 1815 році.  

Duncan Laurеnce – Arcade (Netherlands, 2019) 

Композиція стала першою виграшною піснею для Нідерландів з 1975 року, якій букмекери прогнозували перемогу з початку конкурсу аж до його кінця. Вона продовжила залишатися популярною і в наступні роки – у 2020 стала надзвичайно успішною в Тік-Тоці, у 2021 стала найбільш прослуховуваною піснею з Євробачення у Spotify, у 2022 посіла 30-те місце в топі найкращих переможних пісень Євробачення. Ось декілька її рядків: 

I've spent all of the love I saved
We were always a losing game
Small town boy in a big arcade
I got addicted to a losing game
  

Я витратив усю збережену любов
Ми завжди були в грі, в якій зазнавали поразки
Хлопчина з маленького міста у великій аркаді
Я вже пристрастився до нашої програшної гри
 

Цьогорічні факти 

Наостанок пропонуємо тобі ознайомитися з актуальною інформацією про Євробачення, яка стосується як України, так й інших країн-учасників. Звісно, подаємо факти тобі англійською, аби можна було обговорити цю тему з представниками міжнародної спільноти та дізнатися їхню думку про недавню подію. 

  1. Ukraine won the contest with massive public vote support: they have achieved 439 points in the public vote (out of 468 available points) – Україна виграла конкурс з величезною підтримкою публіки – отримала 439 балів від глядачів з 468 можливих. 

  2. “Stefania” is the first hip-hop song to win Eurovision – «Стефанія» – перша хіп-хоп пісня в історії, що отримала перемогу на Євробаченні. 

  3. The United Kingdom has made an impressive step forward: from last place (with 0 points) in 2021 to second place in 2022 – Британія зробила вражаючий крок вперед – з останнього місця в рейтинговій таблиці в 2021 до другого місця в 2022 році. 

  4. For the first time since 2016, the host country didn’t end up in the bottom 6 of the table. This time it’s Italy, ending in 6th place – Вперше з 2016 року країна, яка приймала Євробачення, не залишилася в шістці останніх у рейтинговій таблиці. Цього року Італія зайняла шосте місце зверху.

 

Eurovision: пісні, факти, скандали і трохи англійської - 4