History of Swear Words: розбираємо англійські
лайливі слова

У цій статті багато ненормативної лексики!
Ми попередили :)

 

History of Swear Words – американський документальний серіал, ведучим якого є Ніколас Кейдж. Шоу виходить із 5 січня 2021 року на Netflix.

Серіал досліджує історію лайок через інтерв'ю з експертами з етимології, поп-культури, історії та розваг, а кожен епізод присвячений походженню, використанню та культурному впливу конкретних лайок: fuck, shit, bitch, dick, pussy, damn.
 

 

Коротко про кожне слово

Fuck – це лайка, яка часто відноситься до статевого акту, але зазвичай використовується як підсилювач емоцій. Хоча її походження невідоме, вважається, що вперше вона датується 1475 роком. У сучасному використанні термін fuck і його похідні (motherfucker, fuckwit, fuckup) можуть використовуватися як іменник, дієслово, прикметник, вигук або прислівник. Fuck вважається образливим і вульгарним словом. У Сполучених Штатах його часто видаляють із музичних трансляцій по радіо. 

Shit – це слово, яке в сучасній англійській мові вважається вульгарним і непристойним. Як іменник воно відноситься до фекалій, а як дієслово означає «випорожнюватися»; у множині (shits) це означає діарею. Shite – розповсюджений варіант у британській та ірландській англійській. Як сленговий термін має багато значень: нісенітниця, дурість, нонсенс. Його також можна використовувати для висловлення роздратування, здивування або гніву.

Bitch, що буквально означає самку собаки, є принизливим сленговим словом для людини (зазвичай жінки), яка поводиться войовничо, нерозумно, злобно, владно, агресивно та домінує. Спочатку його почали використовувати в якості лайки в XV столітті, але значення було трохи іншим – воно передбачало сильне сексуальне бажання у жінки. У сучасному вживанні діапазон значень розширився. Зараз bitch – одна з найпопулярніших лайок в англійській мові. 

Dick – слово, яке означає пеніс. Воно також використовується в інших значеннях: як дієслово для опису сексуальної активності та як образливий термін для грубих, неприємних людей із поганою поведінкою. Але слово має й нелайливий характер, як, наприклад, скорочення від імені Richard.

Pussy – використовується в англійській як іменник, прикметник і іноді як дієслово. Слово має кілька значень: кішка (cat), боягуз (coward) і вагіна (vagina). Через безліч смислів, що включають як невинні, так і вульгарні конотації, pussy часто є предметом двозначності.

Damn – дідько. Вперше було записано в 1610-х роках як вимовляння слова «проклятий». Потім слово набуло ще пару значень: бути жалюгідним і начхати. Юридичне значення – винести вирок (pronounce judgment upon) – походить від латині. Damn і його похідні цензурували в пресі з XVIII століття до 1930-х років. Тоді слово прозвучало у відомому рядку кіноверсії «Віднесених вітром», це стало проривом і вимагало від студії великих зусиль. 

Якщо тобі цікаво дізнатися про значення інших слів, ти можеш використовувати Online Etymology Dictionary.

 

Топ-10 британських лайок 

Лайки вище можна почути в будь-яких, навіть не англомовних країнах, а ось у Великобританії люди використовують досить особливі й цікаві слова: 

 • knobhead – бовдур (дурна людина); 
 • bloody hell – чорт забирай (для висловлення гніву, подиву або злості);
 • bollocks – нісенітниця (для висловлення незгоди, неприязні або роздратування);
 • wanker – мерзотник/придурок/чоловік, який мастурбує (якщо хтось називає чоловіка wanker, він їм не подобається і вони думають, що він дурний або неприємний);
 • bugger – мудак/мерзотник (щоб описати людину, яка зробила щось дратівливе або дурне);
 • piss off – відвали (так грубо говорять комусь піти); 
 • bellend – придурок (дурна або надокучлива людина);
 • plonker – ідіот; 
 • shite – лайно (про щось, що нам не подобається або здається, що це дуже поганої якості); 
 • minger – виродок (неприваблива людина або людина, від якої погано пахне).

 

FAQ 

1. Яке нецензурне слово найстаріше?

Слово fuck, ймовірно, вперше було використано в англійській мові (запозичене) в XV столітті. Хоча shit набагато старше, йде корінням до протогерманського слова skit, яке еволюціонувало в середньоанглійське schitte, що означає «екскременти» й «випорожнюватися».

2. Коли були введені нецензурні слова?

Швидше за все, те ж XV століття. Ми не знаємо, як лаялися перші носії англійської мови, тому що це не було записано. До XV століття – коли лайка вперше з'явилася в письмовій формі – більшу частину письма залишали монахи, і вони були занадто хорошими, а їхня робота була занадто важливою, щоб записувати лайки.

3. Чому лайка – лайка?

Щоб слово можна було кваліфікувати як нецензурне, воно потенційно має ображати когось, перетинаючи культурну межу. Як правило, лайливі слова походять із заборонених тем. 
 

 

4. Чому британці кажуть bloody?

Якщо ти дивишся багато британських серіалів, то напевно помічав(ла) слово bloody (bloody hell!). Це не жорстоке слово, воно не має нічого спільного з кров'ю (blood). Bloody просто робить речення більш виразним. В основному, воно використовується як вигук. Щось може бути bloody marvellous (з біса чудовим) або bloody awful (з біса жахливим). При цьому британці іноді використовують його, коли висловлюють гнів. Але багато що залежить від контексту й інтонації.

5. Чому ми лаємося?

 • Задоволення

У більшості випадків лайка – це емоційна реакція. Коли ми засмучені, здивовані або сердиті, лайки дають нам емоційне звільнення. Експерименти навіть показали, що лайка збільшує здатність організму переносити біль. Щоб перевірити це, дослідники з Кільського університету у Німеччині попросили добровольців тримати руки в крижаній воді стільки, скільки вони могли витримати.

«Коли учасники повторювали нецензурне слово, вони могли тримати руку в крижаній воді, в середньому, на 40 секунд довше в порівнянні з тим, коли вони не лаялися. Крім того, учасники повідомили про зменшення відчуття болю під час лайки».

Такий же експеримент провели «Руйнівники міфів».
 

 

 • Групова солідарність

У колі друзів лайка виконує важливу соціальну функцію: обмін та розподіл словникового запасу та порушення громадських табу – саме те, що об'єднує людей. Образи на адресу одне одного в групі друзів не є образами, це фактично ознака приналежності до групи. Люди схильні більше лаятися в одностатевих групах однолітків і в спокійній атмосфері.

 • Інструмент образи

Просте «ти потворний» зазвичай не передає всю суть, цього недостатньо, коли ти дійсно хочеш когось образити. Ти можеш довго пояснювати комусь його неправоту, наводячи аргументи, або лаконічно висловити все парою слів. Зверни увагу: якщо ти лаєшся на людей, які тебе не чують (пасажири в машинах, спортсмени в телевізорі), ти просто випускаєш пару. На цю тему теж є відео.
 

 

Підсумок 

Лайки складають важливу частину не тільки мови, а й культури. Люди почали використовувати їх у далекому XV столітті та продовжують робити це досі, і на це є свої причини: 

 • лаючись, ми передаємо не тільки значення нашого повідомлення, але й нашу емоційну реакцію на це значення;
 • це також дозволяє нам висловлювати гнів, огиду чи біль або вказувати комусь, що йому потрібно відступити, не вдаючись до фізичного насильства;
 • а ще це інструмент, який допомагає нам вибудовувати комунікацію в соціальних групах. 

 

Що ти думаєш про лайки та чи вживаєш їх у повсякденній мові?

 

History of Swear Words: розбираємо англійські лайливі слова