Present Perfect – як подружитися з
«ідеальним» часом

Nobody’s perfect – ніхто не ідеальний. Гарна фраза для розуміння своїх недоліків, а іноді – виправдовування помилок чи негативних рис характеру. Але погодься, ми маємо й дещо totally perfect. Знаєш, що це? Саме так – Present Perfect ;)

Насправді цей час далеко не ідеальний. З ним буває важко домовитися, його важко зрозуміти та не дуже легко вивчити. Але давай спробуємо! У цій статті я пропоную розібрати Present Perfect і назавжди залишити всі непорозуміння позаду.

Приклади вживання Present Perfect

To start with, маю зауважити, що багато хто взагалі не розуміє, що це за час такий. В нашій рідній мові його взагалі не існує. І ось тут починається плутанина. Бо ми використовуємо минулий час і для того, аби сказати, що дія відбулася в минулому, і так само для того, аби відзначити результат від цієї дії в теперішньому. 

В англійській мові Present Perfect tense – це теперішній доконаний час. Він існує задля того, аби ми могли відмітити результат дії, що сталася. Зверни увагу, для Past Simple нам не дуже важливе розуміння того, чи є результат, важливішим є саме час, коли дія відбулася. Тобто last year, yesterday, the day before yesterday. Із Present Perfect все vice versa: нас не дуже цікавить, коли дія відбулася, нам важливо те, що вона взагалі сталася та має певний результат. Поглянемо на приклади.

 • My best friend Olya has never been to Chernivtsi before. – Моя найкраща подруга Оля ніколи раніше не була в Чернівцях. (Те, що Оля ніколи не була в цьому місті раніше – це факт, ми це знаємо, вона про це говорила, та і взагалі результат ми бачимо в теперішньому часі, тобто саме зараз вона захоплено гуляє містом вперше)

 • I have watched all movies about Harry Potter. – Я передивився всі фільми про Гаррі Поттера. (Так само: це факт, людина передивилась всі частини Гаррі Поттера, і ми можемо поговорити з нею про будь-яку подію, що сталася в 1 або 7 серії. Сподіваємось, людина зможе підтримати розмову та відповісти, де ж були заховані всі горокракси)  

 • I have known Serena for ages. – Я знаю Серену роками. (Тут не важливо, коли почалася наша дружба, важливо те, що вона триває дуже довго)

Як будувати речення в Present Perfect

Як і в кожному часі, в Present Perfect є ствердження, заперечення і запитання. Всі вони будуються по-різному. Пропоную тобі невелику таблицю з формулами.

 

 

I, you, we, they

He, she, it

Positive form

Subject + have + V3

Subject + has + V3

Negative form

Subject + have not (haven’t) +V3

Subject + has not (hasn’t) +V3

Question form

Have + subject + V3?

Has + subject + V3?

Wh-question

Wh + have + subject + V3?

Wh + has + subject + V3?

 

А тепер розглянемо кожну форму детальніше.

 1. Positive form

Ствердження утворюється за допомогою знайомих нам допоміжних дієслів have або has та третьої форми дієслова (V3). І, звісно ж, підмета та другорядних членів речення. Поглянь на слова з пісні Thank u, next Аріани Гранде. Саме така структура і характерна для стверджувальних речень.

 

 

I've learned from the pain
I turned out amazing
I've loved and I've lost
But that's not what I see
'Cause look what I've found

 1. Negative form

В заперечній формі до дієслів have або has додається заперечна частка not. Надалі речення продовжується, як завжди. Ще раз зверни увагу на скорочення в таблиці. А тепер давай поглянемо на використання негативної форми в пісні U2.

 

 

It was warm in the night
I was cold as a stone
But I still haven't found what I'm looking for
But I still haven't found what I'm looking for

 1. Question form

Аби утворити загальне питання, необхідно поставити дієслова have або has на початок речення. Відома пісня Брайана Адамса Have you ever loved a woman? – чудовий приклад питального речення. Поглянь.

 

 

'Cause she needs somebody to tell her
That it's gonna last forever
So tell me have you ever really
Really, really ever loved a woman?

 1. Wh-question 

А для спеціальних речень (where, who, when, etc.) нам потрібно просто поставити питальне слово наперед, за ним – have або has і продовження речення, як в звичайній питальній формі. У назві пісні Ріанни Where have you been вже присутнє спеціальне запитання в Present Perfect.

 

 

Where have you been all my life?
Where have you been?
'Cause I never see you out
Are you hiding from me, yeah?
Somewhere in the crowd

Коли вживати Present Perfect tense

Випадків вживання цього часу декілька. Розглянемо їх разом із прикладами.

 1. Особистий досвід або досягнення

 • Ann has lost 30 kilos after the birth of her daughter. – Енн скинула 30 кіло після народження своєї донечки.

 • The students of our university have found jobs in the most prestigious companies all over the world after the graduation. – Студенти нашого університету знайшли роботу в найбільш престижних компаніях по всьому світу після випуску. 

 • Do you know that Patrick has been to more than 40 countries? – Ти знаєш, що Патрік побував в більше ніж 40 країнах? 
   

 1. Дія відбулася в минулому часі, але ми не знаємо, коли саме; по суті, нас це й не цікавить, головне – результат

 • Has your boyfriend ever been abroad? – Твій хлопець колись був за кордоном?

 • Julie has never seen cows before, look at her now, she is very happy. – Джулі ніколи раніше не бачила корів, глянь на неї зараз, вона дуже щаслива. 

 • Mum, I have written all the essays, may I be free? – Мам, я написав вже всі есе, я можу бути вільний?
   

 1. Дія почалася в минулому, продовжується в теперішньому і може продовжуватися в майбутньому

 • We have known Alex for 20 years, he isn’t able to kill anybody. – Ми знаємо Алекса 20 років, він не здатен когось убити.

 • Fanny hasn’t felt good for 6 days, I hope everything will be OK. – Фенні погано почувається вже шість днів, я сподіваюся, все буде добре.

 • I haven’t seen Kyiv for 20 years. – Я не був в Києві 20 років.
   

 1. Дія відбулась вперше (вдруге/ втретє)

 • It was the first time I have been to Germany. – Це був перший раз, як я побувала в Німеччині.

 • It’s the second time I have called her, why is she ignoring me? – Це другий раз, як я їй дзвоню, чому вона мене ігнорує?

 • Donald has visited this café for 7 times. – Дональд приходив в це кафе сім разів.

Також ми можемо використовувати цей час, коли на це в реченні вказують слова-помічники. Про них поговоримо просто зараз.

 

Present Perfect – як подружитися з «ідеальним» часом

 

Time markers

Ці маркери часу підказують, що варто використати Present Perfect:

 • Already – вже
 • Yet – ще, вже
 • Since – з (певного часу)
 • Ever – колись
 • Never – ніколи
 • Not yet – ще ні
 • Recently – щойно
 • Just – тільки-но

У списку – найбільш відомі з них. Звісно, їх існує набагато більше, а загалом іноді ми можемо навіть не використовувати позначку часу в реченні. Головне – орієнтуватися на сенс та граматику речення. Наведу кілька речень для гарного запам’ятовування time markers.

 • She has never made a strawberry pie, I’m afraid we won’t have a desert today. – Вона ніколи не робила полуничний пиріг, я боюся, в нас не буде десерту сьогодні. 

 • Willy has already painted all the walls in the house. – Віллі вже пофарбував усі стіни в будинку.

 • Doctor Jennings has just finished the operation, he needs to relax a little bit. – Лікар Дженнінгс щойно завершив операцію, йому треба трішки відпочити.

 • I haven’t written my essay yet. – Я ще не написав своє есе.

 • Yana has finished her work and has gone away recently. – Яна щойно завершила роботу й пішла.

 • Have your parents ever visited Barcelona? – Твої батьки колись були в Барселоні? 

Хоча цей час і нелегкий, practice makes perfect. Тож наостанок ще одна пісня, в якій на кожному кроці зустрічається Present Perfect. Підспівуй і практикуйся з радістю!

 

 

You say I'm crazy
'Cause you don't think I know what you've done

You've been so unavailable
Now sadly I know why

I have loved you for many years
Maybe I am just not enough
You've made me realize my deepest fear
By lying and tearing us up