найближчий старт: 20 січня

Ох, ця чудова літня пора року! Над головою – чисте (і, сподіваємося, тихе) блакитне небо, під ногами – квіти та свіжоскошена трава; навколо все яскраве, радісне, наповнене всіма кольорами веселки. Ця атмосфера надихає спакувати речі, взяти відпустку і вирушити у захопливу подорож. Літо – час розваг та відпочинку!

Чи, може, не завжди й не для кожного?

Ми звикли асоціювати літо саме з позитивними емоціями. Проте насправді мільйони людей у всьому світі щороку зіштовхуються з такою проблемою як summer depression. Якщо коротко – це коли тобі зовсім не до пташечок і квіточок, і з настанням літа тебе переповнюють негативні емоції. Якщо не коротко, тоді читай цю статтю – можливо, у ній ти впізнаєш себе чи когось зі своїх друзів і зможеш краще зрозуміти їхні переживання. 

SAD

Аби краще пояснити природу такого стану як літня депресія, потрібно спершу зазначити, що вона є різновидом розладу SAD (Seasonal Affective Disorder), українською САР – сезонного афективного розладу. Найбільш поширеним різновидом є зимова депресія, з якою знайомі десятки мільйонів людей по всьому світу. Проте SAD проявляється також в останні місяці весни і впродовж літа, просто його симптоми відрізняються від симптомів, які можуть спіткати тебе взимку.

According to The Cleveland Clinic, about 75% of those who get seasonal affective disorder are women.  Згідно з дослідженнями The Cleveland Clinic, близько 75% тих, хто страждає від SAD, – жінки.

В кінці кожного розділу статті ми підготували для тебе лексику англійською, яка допоможе тобі в майбутньому читати інформацію на тему психології іноземною мовою, а також надасть декілька ідей для обговорення своїх відчуттів та емоцій англійською:

  • Seasonal Affective Disorder (SAD) – сезонний афективний розлад (САР)
  • To feel under the weather = to feel moody – кепсько почуватися
  • Depressive disorder – депресивний розлад 
  • A seasonal pattern – сезонна особливість
  • To flare up during the summertime – розпалюватися впродовж літа
  • To be diagnosed with – отримати діагноз
  • Circadian rhythm – добовий ритм
  • Mood disorder – розлад настрою

Симптоми

Якщо зимовий SAD супроводжується апатією, сонливістю, втомою та демотивацією, то літній афективний розлад характеризується більш яскравими відчуттями, але не менш неприємними – хронічним роздратуванням, раптовими спалахами агресії, постійною тривогою та неспокоєм. У людей, які страждають від summer depression, зі збільшенням світлового дня та підвищенням температури повітря поступово погіршується сон або ж розвиваються безсоння, лунатизм та інші розлади сну. Апетит різко зменшується – літні вітамінні ягоди, фрукти та овочі більше не викликають захоплення, і жарти про «не втримався і з’їв відро черешень» більше не знаходять відгуку в реальному житті. Ці неприємні симптоми часто тривають до початку осені та мають неабиякий вплив на життя людини.

 

Summer Depression та як з цим боротися

 

Some studies have shown that in countries near the equator – such as India – summer SAD is more common than winter SAD.  Деякі дослідження показали, що в країнах, які розташовані ближче до екватору (наприклад, Індія) літній афективний розлад є більш поширеним, ніж зимовий.

  • The symptoms – симптоми 
  • Irritability – роздратованість 
  • Agitation – збентеження 
  • Anxiety – тривога 
  • Restlessness – неспокій 
  • Weight loss – втрата ваги
  • Poor sleeping and sleeping less (insomnia) – поганий сон, безсоння (інсомнія)
  • Decrease in appetite – зменшення апетиту 
  • Frequent – частий, постійний 
  • To feel cooped up – почуватися замкненим всередині
  • Not enough sleep – нестача сну 
  • Feelings of aloneness – почуття самотності 

Причини

Психіка кожної людини унікальна, і причин для розвитку літньої депресії дуже багато. Деякі люди ще з народження мають схильність до summer SAD, проте на більшість впливають зовнішні чинники, притаманні лише літньому періоду.

Research indicates that some people with SAD produce too much melatonin – a hormone that affects your sleep cycle – which may leave you fatigued, the NIMH explains.  Дослідження вказують на те, що деякі люди з САР виробляють занадто багато мелатоніну – гормону, який впливає на твій цикл сну – що може призвести до втоми, пояснює NIMH.

  • High temperatures – високі температури повітря
  • Excessive heat – надмірна спека
  • Longer days – довші світлові дні
  • Extreme heat – критична спека
  • Тo stay up later than usual – лягати спати пізніше, ніж зазвичай

Для когось літо є улюбленою порою року саме через велику кількість сонця та тепла надворі – можна засмагати, відпочивати біля води, не закривати тіло великою кількістю одягу. Проте для когось літо – це справжнє прокляття саме через спеку. У такому випадку хочеться сховатися у прохолодній кімнаті, сидіти й ловити всім тілом подих кондиціонеру й виходити лише коли під вечір спадає спека. Ти починаєш проводити більше часу вдома, менше на свіжому повітрі, поки у соцмережах багато твоїх знайомих не страждають через погоду та активно проводять час – усе це може призвести до виникнення літнього афективного розладу.

  • Lack of a routine or structure – нестача рутини чи її структури
  • To go out of the window – зникати, порушуватися
  • А common trigger for – поширений тригер

У багатьох з нас улітку змінюється рутина – у когось перерва в навчанні чи роботі, хтось навпаки намагається встигнути виконати якомога більше планів, записаних у пленер ще з початку року. Це все створює зміни в щоденній зайнятості. Багатьом з нас складно знайти баланс між роботою та відпочинком, і це все також може призвести до виникнення summer SAD.

 

Summer Depression та як з цим боротися - 2

 

Tips для підняття настрою

Найкращим варіантом боротьби з літньою депресією є, звісно ж, консультація з психотерапевтом. Він допоможе розробити план лікування та знайти причини афективного розладу. Проте для багатьох людей терапія з лікарем може здатися надто радикальним кроком. Не варто перейматися – є й інші способи покращити настрій та полегшити симптоми SAD. 

  • Psychotherapy – терапія 
  • Cognitive behavioral therapy (CBT) – когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)
  • A treatment plan – план лікування

Важливо врегулювати свою рутину і спробувати знайти «золоту середину» між роботою та відпочинком. Якщо у твого дня з’явиться відповідна структура, тобі вдасться уникнути перенавантаження або, навпаки, ти знайдеш у собі сили піднятися з прохолодного ліжечка й зайнятися необхідними справами. Не змушуй себе їхати на відпочинок лише тому, що твої сусіди вже місяць засмагають під гарячим сонцем Італії чи тому, що твої родичі на цьому наполягають. Для когось відпустка, яка розпочалася в невідповідний момент, може стати лише додатковим стресом через витрачання коштів, часу та відхилення від звичного робочого графіку. Прислухайся в першу чергу саме до своїх побажань і бери відпочинок тоді, коли ТИ відчуваєш у цьому потребу.

  • To plan ahead – планувати заздалегідь
  • To ease the symptoms – полегшувати симптоми
  • To boost your mood – покращувати настрій

Медитація також відіграє велику роль у нормалізації внутрішніх відчуттів. Важливо усвідомити свої думки та емоції, навчитися спостерігати за їх особливостями та змінами. Є безліч видів медитації та додатків, які допоможуть з ними розібратися (навіть не доведеться виходити надвір в страшенну спеку – допомога прямо у твоєму телефоні!). Наприклад, найбільш популярними додатками є Headspace, Calm, Memorado, Balance і багато інших. Вони допоможуть знизити рівень стресу, заспокоїти нервову систему та покращити якість сну.

  • To observe symptom patterns – спостерігати за змінами/ особливостями настрою
  • Mindfulness meditation – медитація усвідомленості
  • To become aware of your thoughts – усвідомити свої думки
  • To stave off symptoms – усунути симптоми

Summer Movies

Наостанок залишаємо тобі список фільмів, які по-різному пов’язані з літом і чудово передають його атмосферу. Можливо, вони допоможуть тобі відволіктися від неприємних відчуттів, або ж надихнуть переглянути свою літню рутину й спланувати собі цікаве заняття у вільний час.

Mamma Mia! (2008)
IMDb 6.4
Musical romantic comedy film directed by Phyllida Lloyd
Based on the songs of pop group ABBA

 

Романтична комедія-мюзикл з Меріл Стріп та Пірсом Броснаном у головних ролях розповідає історію, яка трапилася на вигаданому грецькому острові. The only thing better than one great love story is three great love stories – головна героїня фільму виходить заміж і запрошує на весілля трьох колишніх коханців своєї матері, аби дізнатися, хто з них насправді є її батьком. Besides, is there anything more summery than ABBA? – До того ж, що може бути більш літнім, ніж АВВА?

 

Call Me By Your Name (2017)
IMDb 7.8
Drama, romance

 

Заснований на однойменному романі Андре Асімана, фільм був високо оцінений критиками та отримав численну кількість нагород. In 1980s Italy, romance blossoms between a seventeen-year-old student and the older man hired as his father's research assistant – у 80-х роках в Італії починає розквітати роман між 17-річним студентом та дорослим чоловіком, якого найняв батько хлопчика як свого асистента в наукових дослідженнях. Надзвичайно красивий, ліричний та захопливий фільм, який перенесе тебе в невеличке італійське містечко.

 

500 Days Of Summer (2009)
IMDb 7.7
Drama, comedy, romance

 

After being dumped by the girl he believes to be his soulmate, hopeless romantic Tom Hansen reflects on their relationship to try and figure out where things went wrong and how he can win her back – головний персонаж занурить тебе у свої спогади та стосунки з дівчиною Саммер, яка покинула його, а він все ніяк не може зрозуміти, чому. His reflections lead him to finally rediscover his true passions in life – спогади та рефлексія у результаті допомагають йому знайти свої справжні захоплення в житті.

Твій подарунок для швидкого старту
Інтерактивний урок з неправильних дієслів, який ти нарешті запам'ятаєш вже у Telegram, переходь та отримуй доступ.