The Crown: історія, факти
й лексика

Сходження королеви на престол у віці лише 25 років – одна з найбільших подій у британській історії. Тому не дивно, що Netflix вирішив втілити в життя прихід Єлизавети II до влади – і всю драму, яка послідувала за цим.

«Корона» – амбітний і дорогий серіал про правління королеви Єлизавети II. З огляду на те, що на екранах історія почалася в 1947 році, матеріалу точно вистачить на кілька сезонів. Поточний план розрахований на шість, причому кожен сезон охоплює приблизно десять років.

 

 

Про що?

Перший сезон починається з весілля королеви Єлизавети (Клер Фой) і принца-консорта Філіпа (Метт Сміт) у 1947 році та закінчується розірванням заручин її сестри принцеси Маргарет із Пітером Таунсендом у 1955 році. 

Другий охоплює період від Суецької кризи в жовтні 1956 року до відставки прем'єр-міністра Гарольда Макміллана в жовтні 1963 року та народження принца Едварда в березні 1964 року. 

Третій сезон розповідає про період між 1964 і 1977 роками, включаючи два терміни правління Гарольда Вільсона й Едварда Хіта в якості прем'єр-міністрів, а також представляє герцогиню Каміллу Шанд. 

Четвертий сезон включає правління прем'єр-міністерки Маргарет Тетчер і представляє леді Діану Спенсер. П'ятий і шостий сезони будуть охоплювати царювання королеви в кінці XX – на початку XXI століття.
 

The Crown: історія, факти й лексика

 

Факти про серіал 

 1. Королівська родина не мала ніякого впливу або повноважень щодо «Корони». Режисер сказав, що, напевно, так краще для художньої незалежності.

 2. Це один із найдорожчих серіалів за всю їх історію. За даними Money.com, виробництво першого сезону обійшлося в 130 млн доларів!

 3. До 2017 року в серіалі був задіяний тільки один американець у ролі британця – це був Джон Літгоу, який зіграв Вінстона Черчилля.

 4. У реальному житті королева ніколи не забороняла своїй сестрі, принцесі Маргарет, виходити заміж за Пітера Таунсенда, розлученого чоловіка.

 5. Не кожен актор у серіалі цікавиться історією королівської сім'ї. Наприклад, Тобіас Мензіс, який зіграв принца Філіпа в третьому сезоні. «Я не особливо цікавився королівською родиною до того, як взяв участь у шоу», – сказав Мензіс в інтерв'ю Radio Times. Він продовжив: «Я не був тим, хто читав про неї або зв'язувався з кимось, але я був дуже заінтригований життям [принца Філіпа]. Він досить цікавий хлопець. Він складна людина зі складними історіями. Я ставлюся до нього з великою повагою».

 6. Під час зйомок першого сезону Клер Фой доводилося носити корсет. Акторка сказала Vanity Fair: «Коли я почала зніматися, у мене щойно народилася дитина, і мені довелося носити корсет, тому що я була приблизно на п'ять розмірів більше, ніж зазвичай». Фой сказала, що корсет допоміг їй не сутулитися – і її поліпшена постава залишалася з нею протягом другого сезону, навіть після того, як вона відмовилася від корсета.

 7. Художниця по костюмах Мішель Клептон сказала Harper's Bazaar, що для створення копії весільної сукні королеви Єлизавети потрібні були тижні важкої праці та кілька примірок.

 8. Жодна зі сцен шоу насправді не була знята в Букінгемському палаці. Дослідники шоу вирушили в палац і побудували декорації з метою відтворити атмосферу, а не зробити точну копію інтер'єру.

 9. Клер Фой розповіла про собак коргі, яких можна побачити в серіалі: «Я дійсно любила їх, але вони просто... коргі дивні. Вони люблять сир чеддер». За її словами, вони з'їдають майже цілу голівку сиру щодня.
   

The Crown: історія, факти й лексика - 2

 

А що сказали критики?

Серіал отримав високу оцінку від критиків, а газета The Daily Telegraph назвала його «найкращою мильною оперою на ТБ» і поставила 5/5 балів. Деякі рецензенти, наприклад, у Times, висловлювали побоювання, що низка епізодів заснована на помилкових здогадках.    

На Rotten Tomatoes рейтинг першого сезону становить 88% із середнім рейтингом 8,55/10. Консенсус критиків говорить: «Вражаюча акторська гра та розкішна робота оператора роблять «Корону» першокласною продукцією, гідною свого грандіозного сюжету».

 

 

Правдивість і достовірність

«Є два види правди. Є історична правда, а є велика правда про минуле», – говорить історичний консультант шоу Роберт Лейсі.

Так, є фотографії та листи, навіть відеоматеріали про королівську сім'ю цього періоду. Але найбільш знакові сцени серіалу, як правило, підкреслюють й не задокументовані фрагменти історії, «все життя, і любов, і переживання, і сльози, і усмішки», як описує їх Лейсі. Вони можуть бути явно неточними (врешта-решт, ніхто не має доступу до душевних розмов членів королівської сім'ї), і все ж відображати реальні емоції. До того ж мета шоу – не навчати, а розважати.

 

Цитати з серіалу 

King George VI 

Keep one eye on the future. The distant future.
Дивись у майбутнє. Далеке майбутнє.

 

Queen Elizabeth

Forgiveness is very important to me.
Для мене прощення дуже важливе.

Would you like to know perhaps the only advantage of being the Chief Patron of the English Bowling Association? My fellow patrons are frequently too old or too ill to meet.
Хотіли б ви знати, можливо, єдину перевагу того, що ви є головним покровителем Англійської асоціації боулінгу? Мої друзі-покровителі часто занадто старі або хворі, щоб зустрічатися з ними.

I am Queen, but I am also a woman. And a wife.
Я королева, але я також жінка. І дружина.

It is not my job to govern. But it is my job to ensure proper governance.
Правити – не моя робота. Але моя робота – забезпечити належне правління.

 

Sir Winston Churchill

We’re all dying. That’s what defines the condition of living.
Ми всі помираємо. Ось що визначає умови життя.

Too much knowledge can be a dangerous thing.
Забагато знань можуть бути небезпечними.

No man should be punished for love.
Ніхто не повинен бути покараний за кохання.

 

Anthony Armstrong

In any marriage it’s important to find things that really bind you together, as a couple.
У будь-якому шлюбі важливо знайти те, що дійсно пов'язує вас як пару.

 

Queen Mary

To do nothing is the hardest job of all. And it will take every ounce of energy that you have. To be impartial is not natural, not human.
Нічого не робити – найважча робота. І це вимагатиме кожної унції вашої енергії. Бути неупередженим – це не природно, не по-людськи.

 

Philip Mountbatten

Why does everybody think, just because we’re royal, we like fine dining?
Чому всі думають, що ми любимо вишукані страви тільки тому, що ми королівські особи?
 

The Crown: історія, факти й лексика - 3

 

Слова для розуміння серіалу 

 • Renounce – відмовитися
 • Highness – високість
 • Sovereign – монарх
 • Statesmanship – державна/політична мудрість
 • Monarchical – монархічний
 • Line of succession – лінія спадкоємності
 • Pageantry – урочиста церемонія
 • Queen dowager – королева-вдова
 • Reign – правління
 • Coronation – коронація
 • Abbey – абатство
 • Hymn – гімн
 • Archbishop – архієпископ
 • Eulogy – похвальна промова

 

The Crown: історія, факти й лексика - 4