Вивчення англійської з носієм у Києві стає все більш популярним. Однак у масштабах всієї країни такий вид навчання займає одну з останніх позицій, пропускаючи далеко вперед традиційні уроки з українськими викладачами. Пояснюється це тим, що англійська з носієм – це просто ще один метод вивчення іноземної мови, а не стовідсоткова гарантія прекрасного результату.
Зміст
1. Уроки англійської з носієм або з українським викладачем – хто краще?
1.1. Переваги викладача – нейтів спікера
1.2. Переваги українських вчителів англійської
2. Заняття англійською з носієм – найефективніші. Чи так це?
Як і в будь-якої іншої навчальної тактики, у англійської з носієм є свої переваги та недоліки. До того ж, така низька, в порівнянні з низкою інших країн, популярність уроків англійської з носієм мови продиктована й іншими причинами.
-
Важкість залучення іноземних викладачів до роботи в Україні. Більшість американців і англійців віддає перевагу країнам Азії. Справа не тільки в більш високому рівні життя – з конкуренцією носії англійської там майже не зустрічаються, а в Україні їм доводиться поборотися за вакансію з кваліфікованими викладачами.
-
Упереджене ставлення до цього методу навчання. Уже чимало було сказано про те, що ефективність вивчення іноземних мов безпосередньо залежить від практики – чим її більше, тим краще. І багато хто в один голос скаже, що краще за все покращувати розмовну англійську з носієм мови. Ось тільки вирішуються на це далеко не всі. Деякі студенти впевнені, що тільки український викладач здатний доступно пояснити граматику, фонетику й інші правила, а нейтів спікер може ще більше заплутати через мовний бар'єр.
-
Відсутність якісної комунікації. І знову на шляху виникає той самий мовний бар'єр, який досить важко подолати як студентам, так і викладачам. Адже якщо в якості вчителя виступає носій англійської мови, він повинен добре володіти українською. Важливо не тільки мати високий розмовний рівень, а й вміти доступно та професійно пояснити різні правила, легко перемикатися з однієї мови на іншу. Таких фахівців дуже важко знайти. З іншого боку, самі студенти не завжди виявляються готовими до уроків англійської з носієм. Навіть люди з досить хорошими мовними навичками просто соромляться їх продемонструвати й почуваються комфортніше з викладачем-співвітчизником.
У цій статті ви дізнаєтеся про переваги й недоліки вивчення англійської з носієм. Ми намагатимемось розвіяти міфи й стереотипи, пов'язані з цим методом навчання мовам, щоб ви могли зробити правильний вибір.
Уроки англійської з носієм або з українським викладачем – хто краще?
Вибір між нейтів спікерами і «своїми» фахівцями для викладання завжди буде предметом суперечок у світі EFL (English as Foreign Language). Школи зазвичай наймають носіїв на посади вчителів, оскільки вважають, що студенти можуть краще вивчити мову, якщо їх буде навчати хтось із англомовних країн. Проте, низка мовних шкіл із таким же успіхом бере на роботу не нейтів спікерів, якщо вони мають гарний досвід і кваліфікацію. В обох випадках студенти можуть і поліпшити свої мовні навички, і зіткнутися з труднощами вивчення англійської. Адже це важкий і тривалий процес, і результати навчання залежать як від професіоналізму вчителя, так і від здібностей учнів.
Переваги викладача – нейтів спікера
Беручи на роботу носіїв мови, англійські школи не тільки підвищують свій статус, але й дають можливість студентам скористатися незаперечними перевагами таких уроків.
-
Нейтівам комфортніше говорити англійською. У них також більш широкий словниковий запас як для формальних занять, так і для розмовних уроків на різні теми.
-
Носії, як правило, легко знаходять помилки, адже можуть відчути, звучить речення незграбно чи добре.
-
Працюючи зі студентами, які вивчають англійську мову в якості іноземної, нейтів спікери зможуть швидше та якісніше виправляти помилки у вимові. Отже, у студентів є можливість заговорити одразу без акценту, оскільки вони одразу почнуть звикати до правильної англійської мови. Також вони будуть підлаштовуватися під манеру та ритміку викладача, тому їхні розмовні навички незабаром стануть більш природними та швидкими.
Англійська з носієм – найкращий шанс відпрацювати вимову
Крім того, англійські уроки з носіями допомагають студентам боротися з невпевненістю і сором'язливістю, що часто заважає демонструвати свої мовні навички у повсякденному житті. Навчаючись і спілкуючись з нейтівами, вони зможуть підготуватися до різних ситуацій, у яких доведеться мати справу з іноземцями, наприклад, під час подорожі за кордон. Такі уроки проходять суто англійською мовою, тобто під час занять ні студенти, ні вже тим паче викладач не вимовляють жодного слова українською.
У студентів є можливість почути як професійну, скажімо так, академічну мову, так і звичайну, повсякденну. Не дарма ж навчання іноземних мов сьогодні поступово втрачає «шкільне» забарвлення та стає більш схожим на зустріч хороших друзів. Абсолютно всі викладачі англійської, як носії, так і не нейтів спікери, радять побільше дивитися YouTube і слухати подкасти. Мова професійних блогерів така ж грамотна, але оскільки вони висловлюють свою думку з того чи іншого приводу, то говорять більш розслаблено та природно. Хорошим прикладом є канал відомого британського кухаря, ресторатора й телеведучого Джеймі Олівера. Чому?
-
Кулінарія – це завжди хороша тема для обговорення, особливо з носіями англійської мови. Ви зможете вивчити багато слів, які обов'язково знадобляться в повсякденному житті. Ця тематика досить специфічна, але при цьому нейтральна, тому не перевантажена складними мовними конструкціями.
-
У своїх відео Джеймі Олівер супроводжує кожну свою дію коментарями, тому у вас не виникне жодних проблем із розумінням того, що відбувається. До того ж, ведучий розповідає не тільки про страви та продукти, а й ділиться цікавими історіями з життя і своєю думкою з приводу різних ситуацій.
-
Традиційні страви національної кухні – це ще один прекрасний спосіб ознайомитися з культурою іншої країни. Плюс це хороша можливість дізнатися багато нових рецептів. Так ви підтягнете не тільки рівень володіння англійською мовою, а й свої кулінарні навички.
Подивіться, як харизматичний Джеймі Олівер доступною англійською мовою розповідає про готування:
Переваги українських вчителів англійської
Студенти часто обирають вчити англійську не з носіями мови. Такий вибір продиктований не тільки особистим комфортом, але й низкою інших причин.
-
Українські викладачі більш критичні, коли справа стосується орфографії та граматики. Вони також проходили курси, тому дуже уважно ставляться до помилок студентів.
-
Носії англійської, які не мають формального досвіду викладання мови, можуть легко помітити помилки в реченні. Однак вони, на відміну від українських вчителів, не завжди здатні пояснити підстави для цього або граматичне правило, яке могло б допомогти студенту виправити помилку.
-
Викладачі, які не є носіями англійської мови, краще розуміють студентів, і не тільки через відсутність мовного бар'єру. Вони колись були на їхньому місці, тому прекрасно усвідомлюють, з якими труднощами мають справу студенти. Вони демонструють більше терпіння, намагаються знайти індивідуальний підхід до кожного.
Заняття англійською з носієм – найефективніші. Чи так це?
Є чимало проблем, пов'язаних із наймом вчителів англійської мови через упереджену думку. У деяких країнах студенти не хочуть вчити іноземну мову зі своїми співвітчизниками, бо думають, що в результаті в них буде той же акцент. Такий підхід до вибору викладачів не тільки неефективний, але й породжує безліч стереотипів. Однак справжня основа для визначення хорошого вчителя англійської – це глибоке знання мови та творчий підхід до проведення уроків. Навчання англійської – це не тільки розуміння різних аспектів мови. Це ще й уміння викладати. Багато студентів роблять помилку, обираючи уроки англійської з носієм без досвіду викладання. Точно так само й мовні школи, приймаючи на роботу вчителя, повинні враховувати:
- рівень освіти;
- досвід викладання;
- вимову.
Отже, як носії англійської мови, так і викладачі, для яких вона не є рідною, але які мають хороший досвід і кваліфікацію, мають більш-менш рівні шанси отримати роботу.
Зваживши всі «за» та «проти», можемо сказати, що немає єдиної правильної відповіді на питання, який викладач краще – носій англійської чи ні. Мабуть, правильне рішення лежить десь посередині. Тобто щоб досягти високих результатів у навчанні, необхідно ефективно комбінувати уроки англійської з українськими вчителями та розмовну практику з носіями мови. Найкращим варіантом, який люблять багато студентів, є спікінг клаби, ведучими яких нерідко виступають нейтів спікери.
Такий формат є свого роду прекрасною розрядкою, що дозволяє відволіктися від традиційних занять. Крім того, це хороша перевірка знань – де, як не під час бесіди, можна застосувати свої розмовні навички, спробувати сформулювати речення з недавно вивченими словами та мовними конструкціями? Ще одним плюсом спікінг клабів з нейтів спікерами є те, що вони підходять абсолютно всім студентам незалежно від рівня англійської. Групи формуються за певним принципом, щоб усім було комфортно та цікаво:
-
підбирається оптимальна кількість учасників;
-
у зустрічі беруть участь студенти з однаковим рівнем англійської;
-
тема розмови, як правило, повідомляється заздалегідь, тому студенти мають час підготуватися;
-
зустрічі проводяться 1-2 рази на тиждень у комфортному місці (в офісі школи, в кафе, онлайн), що дозволяє студентам приємно провести час із користю для своїх розмовних навичок;
-
носій мови, який проводить зустріч, володіє необхідним досвідом і навичками, тому легко й невимушено залучає студентів до процесу обговорення.