З чим у тебе асоціюється осінь?
Для когось – це улюблена пора року, коли на зміну спеці та сонцю приходить прохолода, природа навколо повільно засинає, а рік підходить до завершення. Хтось, можливо, при думці про осінь лише важко зітхає, бо не любить похмурі та дощові дні, які асоціюються з початком нового навчального року або новим робочим етапом. Так чи інакше, ця жовтолиста передзимова пора, як і всі інші, має як певні недоліки, так і переваги.
Проте не думай, що початок осені означає кінець розвагам та веселощам. У цій статті ми розповімо тобі про свята й традиції зі всього світу, які відбуваються саме восени. Звісно, про якісь із них ти вже знаєш, проте ми підготували для тебе багато корисної англійської та цікавих фактів про осінні святкування. Можливо, ти знайдеш для себе нову улюблену дату, яку тепер щороку виділятимеш червоним маркером у своєму календарі.
Halloween – Хелловін
Ніч з 31 жовтня на 1 листопада
Почнемо, звісно ж, з класики, а саме з Хелловіну – скорочено від All Hallows' evening (Вечір всіх святих). Найбільш поширеним це свято є в США, Канаді, Ірландії та Британії. У цих країнах своєю популярністю воно поступається лише Різдву. Звідки ж воно взялося?
Багато століть тому католицька церква відзначала День всіх святих, який випадав на 1 листопада. Одна з легенд стверджує, що серед людей почали ширитися думки про те, що грішники, які потрапили в пекло, також заслуговують на те, аби про них згадували. Так, 31 жовтня, напередодні Дня всіх святих, люди виходили на свої подвір’я та голосно стукали в каструлі та сковорідки, аби показати, що про померлих людей, які потрапили в пекло, вони також пам’ятають.
Сьогодні це свято виглядає як guising – традиція перевдягання в різні костюми, цей термін походить від слова disguise (маска, оманлива зовнішність). Люди неодноразово замислювалися над смертю і тим, що відбувається після неї, особливо враховуючи історичні події минулих століть – пандемії чуми, громадянські війни та інші катаклізми. Свої уявлення люди часто театралізували, перевдягаючись у різні костюми нечистих духів – вампірів, перевертнів, привидів, відьом і так далі. До речі, the word "witch" comes from the Old English wicce, meaning "wise woman" – слово «відьма» походить від старо-англійського слова wiccе, що насправді означає «розумна жінка».
Кажуть, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада всі духи мають останній шанс помститися всім своїм ворогам на Землі, перш ніж піти в пекло.
Старий фольклор is full of superstition and fortune-telling, наприклад, щодо уникання чорних котів на вулицях чи розбитих дзеркал вдома. Є ще повір’я, що if a young unmarried person walks down the stairs backwards at midnight while holding a mirror, the face that appears in the mirror will be their next lover – якщо молода неодружена людина опівночі спускатиметься сходами задом наперед, тримаючи в руках дзеркало, то обличчя, яке з'явиться в дзеркалі, буде її наступним партнером. Ще більше міських хелловінських страшилок зібрано в цій публікації.
Діти та підлітки, у ніч з 31 на 1 число ходять переодягнені в костюми від одного дому до іншого для традиційної забави treat or trick – солодощі або смерть. Якщо ти готовий(а) до таких гостей, можеш виготовити ліхтарик з гарбуза та поставити його біля входу у свій дім – потрібно просто вирізати обличчя чи будь-яку іншу фігуру з гарбуза, а всередині розмістити свічку. До речі, pumpkins are classified as a fruit, not as a vegetable – насправді гарбузи належать до фруктів, а не до овочів.
Аби краще зрозуміти, чи справді у тебе на порозі стоять злі духи, чи це всього лиш перевдягнена дітвора, потрібно добре володіти англійською лексикою на тему Хелловіну. Не хвилюйся, ми допоможемо тобі відкупитися від небажаного солодощами. Ось деякі слова та фрази, які можуть тобі знадобитися:
- Сandy (американська англійська) – солодощі, які дорослі дають дітям у ніч Хелловіну
- Sweets – те саме, що й candy, тільки це слово більш вживане в британській англійській
- Spooky – страшний
- Вroom or broomstick – мітла
- Сreepy – страшний, моторошний
- To dress up – перевдягатися, наряджатися
- Mummy – мумія
- Witch – відьма
- Fall (американська англійська) – осінь
- Autumn (британська англійська) – осінь
- Frightening – лякаючий, жахаючий
- Ghost – привид
- Pumpkin – гарбуз
- Halloween lanterns – ліхтарики на Хелловін
- Skeleton – скелет
- Spirits – духи
- Тrick or treat – «солодощі або смерть»
- Werewolf – перевертень
- Тo gain vengeance on – помститися
- Тo wear masks or costumes – носити маски та костюми
- Тo perform jokes – жартувати з когось
- Тo knock of people's doors – стукати у двері
Thanksgiving – День подяки
Четвертий четвер листопада (24.11 у 2022 році)
Історія свята пов'язана з англійськими переселенцями, які в 1620 році прибули на новий американський континент. Більш ніж половина переселенців загинули в першу зиму від холоду і хвороб. З настанням весни ті, хто вижили, заснували Плімутську колонію, що стало початком заселення європейцями Північної Америки. Вирощувати врожай і обробляти землю європейців навчило корінне населення – американські індіанці. Губернатор колоністів в листопаді 1621 року влаштував великий бенкет, на який були запрошені індіанці, що врятували переселенців. Це був перший в історії День подяки.
Сьогодні це свято стало пов’язане із сімейною вечерею – на стіл подається індичка, картопляне пюре, солодка та солена запіканки, кукурудзяний хліб, соус із журавлини, пироги з різними фруктовими начинками. Уся сім’я збирається за одним столом, аби разом святкувати та висловлювати одне одному любов і вдячність, а паралельно дивитися американський футбол. У цей день також прийнято займатися благодійністю та ділитися їжею з тим, хто її потребує.
Ми з тобою поділимося також, проте не їжею, а лексикою, яка може тобі знадобитися в цей день:
- Family reunion – сімейне возз’єднання
- Thanksgiving meal – трапеза в День подяки
- Cranberry – журавлина
- Corn – кукурудза
- Feast – свято
- Appreciation – вдячність
- Gathering – збір, колективність
- Harvest – врожай
- Gratitude – подяка
- Thankful – бути вдячним
- Аn annual event – щорічна подія
- Сharity – благодійсність
- Тo get together – зібратися разом
- To serve dinner – подати вечерю
Більше про історію Дня подяки ти можеш прочитати в цій статті.
Day of the Dead – День мертвих
1-2 листопада, Мексика
Лишень одна назва цього свята може викликати сумні або ж негативні думки, проте насправді День мертвих зовсім не про скорботу та жаль. Це барвисте, веселе та радісне свято, яке символізує цінність та важливість життя. Найбільше воно поширене в Мексиці, проте в деяких інших іспаномовних країнах воно відзначається також. Походить воно з культури древніх ацтеків, а в 2003 році його було внесено до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Традиція полягає в спорудженні невеликих вівтарів у честь пам’яті про смерть тих, кого любили. Ці вівтарі прикрашаються калаверами, тобто цукровими виробами у формі черепів, які розмальовуються в різні кольори та візерунки. Також на кладовищах у День мертвих могили прикрашаються квітами чорнобривців та календули, аби провадити душі мертвих своїм яскравим кольором й запахом, різними стравами й напоями, а також свічками, аби душі людей могли на одну ніч знайти шлях назад, додому, та поспілкуватися з рідними, які залишилися жити на Землі. Люди перевдягаються в яскравий одяг та розмальовують обличчя фарбами, аби створити образ Катріни – елегантного скелета, який є популярним символом у мексиканській культурі.
Ми підготували для тебе основну лексику англійською про це незвичайне та яскраве свято:
- Offerings – пожертвування
- An altar – вівтар
- A graveyard – кладовище
- A tombstone – надгробок
- A cross – хрест
- A coffin – труна
- A sugar skull – цукровий череп
- An edible skull – їстівний череп
- To honor the deceased – вшанування покійного
- A marigold – чорнобривець
- Colorful tissue paper – кольоровий папір
- The importance of life – важливість життя
Fireworks/ Bonfire Night – Ніч Ґая Фокса
5 листопада, Британія
Це свято не є державним, проте проводиться щороку і має велике історичне значення для кожного британця. Його історія така: у ніч 5 листопада 1605 року не вдалося здійснити так звану Порохову змову, коли група католиків-змовників спробувала підірвати Парламент Великої Британії в Лондоні. Ґай Фокс, шляхтич-католик, який виступав проти короля Якова І, намагався підпалити бочки з порохом у підвалі Вестмінстерського палацу. Один із співучасників попередив королівського лорда про вибух, що планувався. Лорд вирішив врятувати не тільки своє, але й королівське життя. Він попередив короля, а наступного дня Ґай Фокс був заарештований і відвезений до Тауера.
Важко уявити, що можна гучно святкувати чиюсь невдачу. Проте саме це й відбувається у ніч на 5 листопада. На подвір’ях будинків як у великих, так і в малих містах запалюють феєрверки й багаття, де спалюють опудало Ґая Фокса. Дорослі п’ють теплий сидр та смакують гамбургери. Напередодні свята діти випрошують у дорослих монети, аби накупити петард та феєрверків для святкового вечора. Ось деяка лексика, яка знадобиться тобі, аби краще зрозуміти це свято:
- Fireworks displays – феєрверки
- A scarecrow – опудало
- Warmed cider – підігрітий сидр
- Bonfire – багаття
- The grown ups – дорослі
- Sparklers – бенгальські вогні
- To assassinate – вбити
Oktoberfest – Октоберфест
Треті вихідні вересня, Мюнхен
Фестиваль було започатковано у 1810 році як святкування королівського весілля для баварського принца, проте з того часу це переросло у величезне міжнародне свято пива! Найбільший Октоберфест щорічно приймає 6-7 мільйонів гостей у Мюнхені, Німеччина, проте він також відбувається й в інших містах і країнах Європи. Цього року фестиваль триватиме з 17 вересня до 3 жовтня, тож ти ще маєш нагоду взяти в ньому участь. Матимеш змогу скуштувати ну дуже багато смачного пива! До речі, ми вже писали про нього – тут ти дізнаєшся багато корисного.
Щоб надихнутися цією темою ще більше, маємо цікаві факти про Октоберфест:
-
It is a 212-year-old tradition that wasn’t originally a beer festival – це традиція віком у 212 років, яка першопочатково не була пивним фестивалем. Це було весільне святкування, яке завершилося кінною вечіркою.
-
Nobody raises their mug until the Mayor says so – з 1950 року фестиваль починався з пострілу в повітря та крику мера, який пропонував перший келих пива міністру-президенту Баварії.
-
People drank 7.5 million liters of beer – декілька років тому було поставлено рекорд – 7,5 мільйонів пива було випито відвідувачами фестивалю.
-
There are 14 large beer hall tents – на фестивалі розташовано 14 величезних тентів, найвідоміший з яких – Шоттенгамель, тому що саме в ньому мер відкриває першу бочку. Найбільший тент вміщує в себе близько 11 тисяч людей.
-
Despite the international appeal, it’s still a surprisingly local affair – незважаючи на міжнародне визнання, це досить локальна подія – лише 19% відвідувачів не є німцями.
-
Einstein worked there – Альберт Ейнштейн якось працював на Октоберфесті електриком. Це було в 1896 році, коли він допомагав поставити один з beer tents.